Lékaři vstoupili do stávky. Tisíce ordinací nefungují

Praha - Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá dnes své ordinace zavřené. Mimo provoz bude od 10:30 do 11:00 také asi 400 lékáren. Společně protestují proti návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2018, která pro ně nepočítá s nárůstem plateb od zdravotních pojišťoven. Lékárníkům v něm chybí navýšení platby za vydání léku na recept, které bude podle nich po zavedení eReceptu komplikovanější.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilustrační foto

Lékařům vadí srovnávání příjmu celé ordinace, která má kromě platu lékaře a sestry také další náklady jako nájem ordinace, její provoz a zdravotnický materiál, s příjmem lékaře v nemocnici. Zatímco v nemocnicích vláda slíbila růst platů o deset procent a pro lůžkovou péči počítá s navýšením úhrad meziročně o devět miliard korun, praktičtí lékaři nemají navíc dostat nic.

Protestovat budou spolu s nimi také lékárny. Chtějí dorovnání platby za vydaný recept na úroveň zrušených regulačních poplatků. Elektronický recept, který musí lékaři od roku 2018 vydávat, jim podle České lékárnické komory až třikrát prodlouží práci. Navíc na rozdíl od lékařů nedostanou kompenzaci, aby nové povinnosti přizpůsobily své počítače.

Doktoři protestovali už minulý týden v úterý, zapojilo se jich až 12.000. Ordinace byly otevřené a lékaři měli na rukávech černé pásky jako symbol "pohřbívání" jejich praxí. Úhradová vyhláška, proti které protestují, zatím není definitivní, hotová má být na konci října.

Část praktických lékařů v Jihomoravském kraji se přidala k celostátní stávce a zavřela ordinace. Další ošetří jen akutní případy a někteří sice akci podporují, ale ordinace mají otevřené. ČTK to zjistila v ordinacích doktorů. Nemocnice kvůli možnému návalu pacientů žádné speciální opatření nepřichystaly. Protest podporují i některé lékárny v Brně, které však zůstanou otevřené. Lékaři protestují proti nárůstu byrokracie, podfinancovaným praxím i zavedení elektronického receptu od ledna příštího roku.

Papír s informacemi čekal na pacienty u vchodových dveří do budovy u ordinace lékařek Michaely Štolfové a Heleny Schenkové na Běhounské ulici v Brně. Na něm se píše, že je Štolfová ve stávce a Schenková neordinuje pro nemoc, avšak že ji zastupuje právě stávkující Štolfová v ošetření pouze akutních případů. V ranních hodinách však byla ordinace uzamčená a telefon nikdo nezvedal.

Ordinaci se rozhodla zavřít i Helena Sklenská v městské části Brno Řečkovice a Mokrá Hora, ale i další lékaři v celém kraji. Patří mezi ně například Daniel Hudeček v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku nebo Monika Veigendová v obci Mokrá-Horákov na Brněnsku, která však ošetří akutní případy. Stejně se rozhodl i Tomáš Debef z Kobylí na Břeclavsku, který nechá ordinaci zavřenou, ale pomoc poskytne akutním případům.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němcová chce rychle dovézt 1000 zdravotních sester z Ukrajiny

21.06.2018 19:06 Praha - V sociálních službách by měli co nejdříve začít pracovat zdravotní sestry z Ukrajiny. Česko…

Transparentnost prodraží české zdravotnictví? Firmy stopnou bonusy a slevy…

20.06.2018 21:19 Praha - Exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes varoval, že transparentnost české…

Pojišťovny příští rok dají víc lékařům s delší ordinační dobou, víc…

19.06.2018 17:33 Praha – Příští rok ocení zdravotní pojišťovny více lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči…

Pojišťovny se dohodly s lékárnami. Klesnou marže, Vojtěch mluví o…

15.06.2018 15:24 Praha - Zdravotní pojišťovny se dnes dohodly s lékárnami na úhradách na příští rok. Více peněz…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama