Praktičtí lékaři 18. října zavřou ordinace. A může být i hůř

Praha - Zhruba polovina praktických lékařů dnes protestuje proti krokům, které činí ministerstvo zdravotnictví a resort financí. Ačkoliv jde o první protest za poslední dobu, rozhodně nebude poslední. Ordinace lékařů se opět zavřou už 18. října, dva dny před parlamentními volbami. A pokud nezabere ani to, mohou zavřít na mnohem déle.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilustrační foto

Pacienti, kteří vyrazí 18. října k lékaři, najdou u většiny ambulancí zavřené dveře. Více než 6000 praktických lékařů pro dospělé, děti a dorost a dalších specialistů z celé republiky budou opět protestovat.

Praktičtí lékaři hrozili protestem už loni na podzim. S tehdejším ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD) se dohodli na dvouprocentním navýšení měsíčních plateb za každého registrovaného pacienta. To ale není to jediné, co jim vadí, a dnes proto své hrozby převedli v činy.

Lékařům také vadí, že ministerstvo navyšuje peníze hlavně nemocnicím. Nelíbí se jim ani povinnost posílat recepty elektronicky a od března i evidovat tržby. „Ocitli jsme se za hranicí únosnosti, od ledna platí povinnost eReceptu bez toho, aby na něj byl připraven systém, lékaři, lékárny, ba i samotní pacienti. K přibývající administrativní zátěži nám přibývá povinnost vést EET a jako třešničku na dortu ministerstvo připravuje snížení úhrad ordinacím praktických lékařů. To se dotkne především venkovských praxí. Utíkají nám starší lékaři a mladí se do oboru nehrnou. O pacienty, zejména v okrajových částech republiky, se nemá kdo postarat,“ vysvětluje ve zprávě, kterou má server EuroZprávy.cz k dispozici, důvody akce MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

"Říkáme, že zavíráme ordinace teď na jeden den proto, abychom je nemuseli zítra zavřít navždycky, a věříme, že pacienti tohle pochopí a že to je i v jejich zájmu. Jde o zachování dostupnosti primární péče co nejblíže občanům," dodal Šonka.

Podle něj se ministerstvo se s praktickými lékaři jednoduše nebaví a problémy primární péče ignoruje. Dle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ale bude už v roce 2020 chybět 800 ambulantních lékařů a praktický lékař se dnes v průměru stará o přibližně 1 700 pacientů, na venkově je to až přes 2 000 lidí, a v některých lokalitách typu Chebsko, či Mostecko připadá na 1 lékaře až 4000 pacientů.

Svou ordinaci příští týden zavře například Libor Beneš z Velkého Meziříčí. "Už přetekl náš pohár trpělivosti. Posledním hřebíčkem do rakve je zavedení povinného elektronického receptu, který u nás na Jihlavsku povede k zavření minimálně dvou praxí. Další praxe možná budou následovat," řekl ČTK Beneš, který dnes ve Žlebech spolu s dalšími nespokojenými praktiky symbolicky pohřbíval české ambulantní lékařství. Obcí se vydal smuteční průvod zhruba 50 lidí s rakví a věnci, smuteční marš vyhrávala vesnická kapela.

Akce ve Žlebech připomněla i uzavření ordinace místní lékařky. Nejbližší dostupný praktik je nyní v Ronově nad Doubravou nebo Čáslavi. "Stát tohle vesele přehodil na nás, na nás se ti lidé obracejí, ale řešení měla zajistit pojišťovna, kraj a stát," řekl k problémům s dostupností péče stomatolog Richard Klail z Kutné Hory.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko upozornil, že Žleby nejsou daleko od Prahy. "Nejde o žádné zapadlé městečko nebo zapadlou vesničku. Ta situace bohužel začíná být stále četnější," dodal.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pojišťovny příští rok dají víc lékařům s delší ordinační dobou, víc…

19.06.2018 17:33 Praha – Příští rok ocení zdravotní pojišťovny více lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči…

Pojišťovny se dohodly s lékárnami. Klesnou marže, Vojtěch mluví o…

15.06.2018 15:24 Praha - Zdravotní pojišťovny se dnes dohodly s lékárnami na úhradách na příští rok. Více peněz…

Start e-neschopenek se odkládá, hrozil by masivní zásah do nemocenské

13.06.2018 10:32 Praha - Projekt elektronické neschopenky se dle očekávání odkládá, rozhodla o tom dnes vláda. V…

Návrat umístěnek? Lékaři z Ukrajiny dostanou v ČR přidělené místo, kde…

12.06.2018 11:15 Praha - Lékaři z Ukrajiny, kteří hodlají léčit v Česku, dostanou přidělené místo, kde budou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama