eRecept prý může být dobrý, všechny lékaře si ale nezískal

Od ledna budou všichni lékaři povinně používat takzvaný eRecept a psaný recept pacient dostane jen ve chvíli, kdy v ordinaci nebude fungovat systém nebo elektřina. Lékaři však z těchto změn velkou radost nemají.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Lékárny

Nové zákony uloží od ledna povinnost každému lékaři, aby při předepsání léčiv využil eReceptu. Jedná se o recept, který bude obsahovat čárový kód. Kromě klasického papíru pak pacienti dostanou také verzi v SMS nebo e-mailu. Naskenovaný čárový kód bude zaslán do Centrálního úložiště elektronických receptů, kde bude recept potvrzen.

Ručně psaný recept se tedy stane raritou, kterou lékaři využijí jen v určitých situacích, například když nebude fungovat systém nebo elektřina. „Ministerstvo zdravotnictví České republiky aktuálně připravuje vyhlášku, v níž popíše situace, kdy bude možné využít ručně psaného receptu,“ komentovala pro EuroZprávy.cz mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová.

Někteří si možná libují, že alespoň nikdo nebude muset luštit rychle napsaný popis léčiva, ne všichni však mají radost. „Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Podle mě to bude zbytečná komplikace,“ uvedl pro EuroZprávy.cz kardiolog Jiří Kužel. O systému má své pochybnosti.

„Jak to budou řešit ve chvíli, kdy chodí lékař po návštěvách?“ zajímá ho. SÚKL má rychlou odpověď: „Pro tyto případy SÚKL připravil bezplatnou aplikaci, kterou si lékař bude moci stáhnout do svého elektronického zařízení, jako je chytrý telefon, tablet či notebook. Nebude pak potřeba další speciální software,“ vysvětlila Přinesdomová.

Někteří zdravotníci jsou novému systému otevření, ale bojí se jeho zpracování. „Není to špatný nápad, ale za jistých podmínek. Mám strach, aby to spíše nepřidělalo práci, jako to u nových věcí bývá. A někdy se ve zdravotnictví věci dějí spíše ke vzteku než k prospěchu,“ prohlásila sestřička, která nechtěla být jmenována, redakce EuroZprávy.cz její jméno zná.

„Chápu, že má ubýt papírování, ale kolikrát jsem to slyšela a bylo to naopak,“ dodala. Prohlásila však, že by systém mohl mít svá využití. Při evidenci nebudou moci pacienti chodit z ordinace do ordinace a nechat si předepsat tu něco, tam něco jiného. „Noví zdravotníci nad námi za pár let možná budou kroutit hlavou, jak jsme to mohli dělat tak primitivně.“

Kontrola toho, co si který pacient nechal předepsat, patří mezi výhody, které by eRecept měl mít. Kromě toho je podle SÚKL mezi výhodami vyšší míra bezpečnosti, kdy si je lékárník vždy jistý, co lékař předepsal, nemožnost neúplně vyplněného receptu a další. „Lékař si může ověřit, jestli si pacient lék v lékárně vyzvedl a při dlouhodobém užívání, jako například inzulin či antikoncepce, pacient vůbec nemusí do ordinace, lékař mu recept jen pošle,“ ujasnila Přinesdomová.

Do budoucna SÚKL předpokládá i další výhody. Ty však prý závisí na tom, jestli se podle nich změní legislativa. „Lékaři budou moci kontrolovat duplicitu léků a jejich interakce či záznamy pacienta,“ řekla Přinesdomová. Kromě toho by na jednom receptu mělo být více položek než teď a lékař by se měl dostat k záznamům pacienta.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němcová chce rychle dovézt 1000 zdravotních sester z Ukrajiny

21.06.2018 19:06 Praha - V sociálních službách by měli co nejdříve začít pracovat zdravotní sestry z Ukrajiny. Česko…

Transparentnost prodraží české zdravotnictví? Firmy stopnou bonusy a slevy…

20.06.2018 21:19 Praha - Exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes varoval, že transparentnost české…

Pojišťovny příští rok dají víc lékařům s delší ordinační dobou, víc…

19.06.2018 17:33 Praha – Příští rok ocení zdravotní pojišťovny více lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči…

Pojišťovny se dohodly s lékárnami. Klesnou marže, Vojtěch mluví o…

15.06.2018 15:24 Praha - Zdravotní pojišťovny se dnes dohodly s lékárnami na úhradách na příští rok. Více peněz…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama