Lékař varuje před čínskou medicínou. Čína naše zdraví nespasí, proč by to dělala?

Praha - Známý rehabilitační lékař Jan Hnízdil varuje před přílišnou důvěrou v zázraky čínské medicíny. Odmítá i novelu zákona o vzdělávání zdravotníků, která zařazuje čínské léčitele mezi odborné zdravotnické pracovníky. Škodlivost čínské medicíny ukazuje na případu jeho 12leté pacientky Jany.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bolest hlavy, ilustrační fotografie

To, čeho se Česká lékařská komora obávala, se stalo skutečností. Na konci dubna poslanci schválili kontroverzní novelu zákona o vzdělávání zdravotníků. Prošel i návrh poslance Rostislava Vyzuly, kterým se čínští léčitelé zařazují do skupiny odborných zdravotnických pracovníků. EuroZprávy.cz nedávno informovali o vzniku specializované kliniky čínské medicíny v Hradci Králové a odmítavém postoji lékařské komory v čele s jejím předsedou Kubkem. Populární lékař Jan Hnízdil ve svém příspěvku na blogu serveru Aktuálně.cz dodává, že právě ředitel fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula naopak čínské medicíně fandí.

„Jak se v tom mají vyznat pacienti, když se neshodnou prestižní zdravotnické instituce a věhlasní lékaři? Přes dvacet let se věnuji komplexní psychosomatické medicíně. Akupunkturu, homeopatii ani čínskou medicínu nepoužívám. Navzdory tomu mám pověst celostního lékaře. Pacienti se na mne obracejí se žádostí o alternativu. Často se je snažím přesvědčit, aby neztráceli čas a využili možností moderní medicíny,“ píše Hnízdil.

Lékař provozuje centrum komplexní psychosomatické medicíny „Hnízdo zdraví“. Tam prý za ním přišla s rodiči dvanáctiletá dívka Jana. Její matka ale léky, které její dcera, jež trpí autoimunitním onemocněním štítné žlázy, dostává od pediatra, odmítá. S dcerou prý chodí k čínskému léčiteli a alternativní medicíně bezmezně věří. „Jana je bledá, unavená, trpí na bolesti hlavy a zad, oslabenou imunitu, časté virózy. Výsledky nedávných odběrů krve mi vyrazily dech. Vysoké hodnoty autoimunity, ASLO, TSH, těžká porucha funkce. Jana měla být už dávno v péči endokrinologa,“ popisuje svou zkušenost Hnízdil. To ale matka Jany odmítá a dokonce zvažuje, že s dcerou pojede na léčení do samotné Číny.

Hnízdil však tento nápad nepodpořil. „Abych se rychle dobral podstaty, požádal jsem maminku, aby mne s ní nechala chvíli o samotě. Na otázku, co ji nejvíc tíží, co by se mělo v jejím životě změnit, aby byla zdravá a spokojená bez váhání odpověděla: „Táta podniká, domů chodí pozdě večer, naštvaný, vystresovaný. S maminkou se pak hádají, většinou o peníze. Je mi to moc líto. Chtěla bych, aby byl táta víc s námi, maminka byla klidnější, jezdili jsme společně na výlety. To mi moc chybí,“ popisuje lékař. Hnízdil pak celou zpověď dcery přetlumočil matce. Té se to, samozřejmě nelíbilo. Hnízdil navíc dodal, aby matka nespoléhala na čínskou medicínu. Doporučil ji partnerskou terapii a dceři návštěvu u endokrinologa a dětskou jógu. “Během necelé hodiny pobytu v ordinaci došlo k očividné proměně. Zatím co Janě se vrátila barva to tváře, rozsvítily oči, začala se usmívat, matka bledla, její rysy tuhly. Na partnerskou terapii se neobjednala. Dětskou jógu, o kterou Jana moc stála, nedovolila. Prý mají málo času a peněz. Asi šetří na cestu do Číny,“ dodává ironicky Hnízdil.

Poslanecké rozhodnutí vnímá i Hnízdil jako nešťastné. „Čína naše hospodářství, fotbal ani zdraví nespasí. Proč by to dělala?“ ptá se. Čínskou medicínu vnímá jako těžko přenositelnou do podmínek české kultury a zdravotnictví, je založena na jiné mentalitě i tradici.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němcová chce rychle dovézt 1000 zdravotních sester z Ukrajiny

21.06.2018 19:06 Praha - V sociálních službách by měli co nejdříve začít pracovat zdravotní sestry z Ukrajiny. Česko…

Transparentnost prodraží české zdravotnictví? Firmy stopnou bonusy a slevy…

20.06.2018 21:19 Praha - Exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes varoval, že transparentnost české…

Pojišťovny příští rok dají víc lékařům s delší ordinační dobou, víc…

19.06.2018 17:33 Praha – Příští rok ocení zdravotní pojišťovny více lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči…

Pojišťovny se dohodly s lékárnami. Klesnou marže, Vojtěch mluví o…

15.06.2018 15:24 Praha - Zdravotní pojišťovny se dnes dohodly s lékárnami na úhradách na příští rok. Více peněz…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama