Soud vrátil Rampulu do čela VSZ! Pospíšil podává stížnost

Praha - Městský soud v pátek v neveřejném jednání zrušil loňské rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) o odvolání Vlastimila Rampuly z čela Vrchního státního zastupitelství. Mediafaxu to potvrdila mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Přidejte svůj názor

Vlastimil Rampula

Kromě samotného rozhodnutí o odvolání Rampuly soud zrušil i Pospíšilovo zamítnutí rozkladu, kterým se Rampula svému odvolání bránil.

"Rozhodnutí bylo dnes ve zkrácené podobě vyvěšeno na úřední desce soudu, v nejbližších dnech bude vypracováno písemné vyhotovení, které rozešleme účastníkům. Rozhodnutí soudu nabude právní moci okamžikem doručení," uvedla mluvčí Lhotáková s tím, že proti verdiktu soudu lze do 14 dní podat kasační stížnost. "Ta však nemá odkladný účinek," dodala mluvčí.

"V tuto chvíli znám pouze výrok, ale ne důvody, které vedly soud k tomuto rozhodnutí. Počkám tedy na odůvodnění rozsudku a podle něj zvolím další postup," uvedl ministr Pospíšil. "Předpokládám, že využiji další právní prostředky a podám kasační stížnost. Pevně věřím, že tolik potřebná očista justice tímto nebude dotčena," dodal šéf rezortu spravedlnosti.

Vedením VSZ v Praze je ministrem pověřený Stanislav Mečl, kterého může Pospíšil bez průtahů funkce zbavit. "Pro mne by příchod pana Rampuly znamenal, že z VSZ v Praze odejdu a vrátím se do Brna do funkce náměstka nejvyššího státního zástupce. Svoje kroky budu koordinovat s panem ministrem. S variantou nějaké koexistence ale vůbec nepočítám," řekl Mediafaxu Mečl.

"Smysl pověření bylo zabránit dualismu a nějakým problémům ke vztahu k veřejnému mínění," zmínil současný šéf pražského vrchního státního zastupitelství. Svoji kancelář ale zatím nevyklízí. "Kasační stížnost sice nemá odkladný účinek, ministerstvo o něj však může požádat," uvedl.

"Odkladný účinek se nepřiznává jen tak, musí pro to být závažné důvody," přiznal Mečl, aby doplnil: "Pokud bude v rozsudku uvedeno, že došlo k nějakým drobným pochybením technického rázu, je naděje na odkladný účinek vyšší. Pokud by soud ale shledal nějaké závažnější důvody, odkladu by pravděpodobně nevyhověl."

"Respektujeme rozhodnutí soudu. Bereme ho na vědomí a nemůžeme v tuto chvíli nic dělat. Verdikt Městského soudu v Praze ani nemáme v ruce," řekla agentuře Mediafax mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Právě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v říjnu navrhl Pospíšilovi Rampulu odvolat a ministr z jeho argumentace ve svém rozhodnutí vycházel. Jako důvod uvedl sérii Rampulových údajných pochybení při řešení kauz napojených na politiku. Mezi nimi Pospíšil vyzdvihl kauzu IPB. "Pan vrchní státní zástupce, aniž by znal spis a věděl o dané trestní věci, dával pokyn příslušné státní zástupkyni, zda se na místě má, nebo nemá odvolat," zmínil ministr spravedlnosti.

Pospíšil současně na Rampulu a další tři žalobce VSZ podal kárné žaloby a to kvůli "neodůvodněným průtahům v kauze Mostecké uhelné společnosti". Údajným proviněním státních zástupců se má zabývat Nejvyšší správní soud.

Verdikt soudu nepřekvapil vicepremiérku Karolínu Peake (VV). "Od počátku jsem při výměně na postu vrchního státního zástupce upozorňovala na to, že ministerstvo spravedlnosti se pohybuje za hranou zákona. Teď mohu jen doufat, že kroky nového vedení Vrchního státního zastupitelství, včetně vyšetřování korupce, nebudou touto chybou ministerstva spravedlnosti znevěrohodněny," uvedla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl trestné činnosti komunálních politiků je zanedbatelný, tvrdí Zeman

19.07.2018 20:04 Praha - Trestná činnost komunálních a krajských politiků tvoří v celkovém objemu kriminality jen…

Co jste netušili o českých městech. Víte, které je nejmenší či nejmladší?

17.07.2018 09:25 Praha - V Česku bylo ke konci loňského roku 604 měst. Z celkového počtu 6258 obcí to je zhruba 9,5…

Hrad už kvůli kauze Peroutka nečelí exekuci

16.07.2018 18:36 Praha - Pražská obvodní soud zastavil exekuci, které čelila prezidentská kancelář kvůli…

Portál občana? Lidé budou k e-výpisům z registrů potřebovat datové schránky

09.07.2018 16:35 Aktualizováno Praha - Elektronizace státní správy měla lidem usnadnit život, ve skutečnosti to tak jednoduché…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama