Dobeš a Kubice rozdávají desetitisíce. Komu? To tají!

Praha - Přestože mají občané právo znát platy a odměny ministerských úředníků, ministerstva tyto údaje nadále tají. Zářným příkladem je ministr školství Josef Dobeš (VV) a policejní prezidium. Svým podřízeným podle Aktuálně.cz vyplácejí desetitisícové odměny, ale mlčí o nich.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo školství (MŠMT) je skoupé. Na naléhání Hospodářských novin nedávno potvrdilo, že třem svým úředníkům vyplatilo desetitisícové odměny. Nejvíce do očí bijící je případ ředitelky Dobešova kabinetu, která po několika měsících ve funkci dostala 110 tisíc korun. Ale u zbylých zaměstnanců resort odměny tají.

Podobné je to i u policie. Ačkoliv ta hospodaří ve zcela jiném prostředí, i tamní špičky mají obrovské odměny. Ty u některých z nich čas od času uniknou do médií, ale vedení policie i Ministerstvo vnitra také mlčí.

Nejvyšší správní soud přitom v květnu rozhodl, že všichni úředníci placení státem musí na požádání ukázat a zveřejnit, jakou dostávají mzdu.

"Ministerstvo kontinuálně zastává právní stanovisko, že podle zákona nemá jako povinný subjekt zákonnou povinnost uvádět konkrétní údaje o odměnách jednotlivých zaměstnanců," odpovědělo MŠMT na dotaz Aktuálně.cz. A policejní prezidium se s odpovědí ani neobtěžovalo.

Přesto, že kolem sebe úřady postavily hradbu a nehodlají o odměnách promluvit, serveru se podařilo zjistit, jaký plat pobírají nejvýše postavení úředníci. Tajené odměny jim však jejich mzdy navyšují až o desetitisíce.

Policejní prezident loni pobíral 82 280 korun měsíčně, jeho náměstci 72 820 až 79 990 korun za měsíc. Ředitel protikorupční služby měl 66 800 korun a šéf útvaru pro odhalování organizovaního zločinu 68 800 korun za měsíc. Jejich náměstci měli o 8 až 5 tisíc korun méně.

Ani na Ministerstvu školství se úředníci nemají špatně. Sám ministr Dobeš bere 112 500 korun měsíčně, jeho náměstci 72 960 Kč a poradci 33 526 Kč za měsíc. Vrchní ředitelé pak mají okolo 61 tisíc.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o státní půjčky na bydlení po prvotním náporu ochabl, k dispozici je…

16.08.2018 19:05 Praha - Po středečním prvotním náporu dnes ochabl zájem o státní půjčky na bydlení pro mladé.…

V kauze ROP Severozápad je nově obviněn také bývalý ústecký Šulc

13.08.2018 21:04 Praha - Česká televize uvedla, že v kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad byl…

Zproštění Sáňky v kauze islámské knihy? Zeman nesouhlasí, Nejvyšší soud…

13.08.2018 09:13 Brno - Nejvyšší soud přezkoumá kauzu šíření českého překladu knihy Základy tauhídu - Islámský…

Platy v justici by se měly zvýšit. Víme o kolik

08.08.2018 17:50 Brno - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO)chce, aby nesoudcovskému personálu v justici…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama