Co jste netušili o českých městech. Víte, které je nejmenší či nejmladší?

Praha - V Česku bylo ke konci loňského roku 604 měst. Z celkového počtu 6258 obcí to je zhruba 9,5 procenta. Městysů bylo 223. Ve městech ovšem žije 7,320.000 obyvatel, tedy asi 69 procent obyvatel ČR. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Brno

Mezi městy má zvláštní postavení hlavní město Praha a 25 statutárních měst (Brno, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Ústí nad Labem a Zlín). Dalším statutárním městem by se měl stát Třinec, jeho zařazení už schválila Sněmovna a nyní čeká na souhlas Senátu.

Statutární je takové město, které má právo si svoji správu organizovat dle základní vyhlášky (statutu). Území statutárních měst se může členit na obvody nebo městské části s vlastními orgány samosprávy. V čele statutárních měst je primátor.

Z krajů má největší podíl městského obyvatelstva, krom Prahy, která je jedním městem, Ústecký (82 procent), nejnižší Středočeský (52 procent).

Největším městem je Praha, která je se zhruba 1,290.000 obyvateli asi třikrát větší než druhé Brno (380.000 obyvatel). Podle počtu obyvatel následují Ostrava, Plzeň, Liberec a Olomouc. Nejmenším městem je Přebuz na Sokolovsku, kde žije 69 lidí.

Nejvíce měst, 84, je ve Středočeském kraji. Více než 50 měst mají ještě kraje Ústecký (59), Plzeňský (57) a Jihočeský (55). 

Největším městem, které není sídlem kraje ani okresu, je téměř osmdesátitisícový Havířov. Největším městem, které nepatří mezi statutární města, je Třebíč. Největším městem, které není ani statutárním městem ani sídlem okresu je stále ještě Třinec. Nejmenším sídlem okresu jsou Semily (8.750 obyvatel).

První doložená zmínka o městě na území dnešní ČR je v listině z roku 1203, kde je pojmem civitas označen Cheb, který však ležel mimo území tehdejšího českého státu. Prvním doloženým městem českých zemí je Opava, jejíž městské zřízení dokládá listina z roku 1224, kdy vládl král Přemysl Otakar I (založil například i Hradec Králové, Znojmo, Litoměřice, Bruntál či Hodonín). 

I v pozdějších stoletích vznikala nová města, již však v mnohém menším rozsahu. Například ve 14. století založil císař Karel IV. Nové Město pražské, v 15. století husité Tábor, v 18. století vznikla pevnostní města Terezín a Josefov. Nejmladším nově založeným městem je Havířov, který vznikl v roce 1955.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o státní půjčky na bydlení po prvotním náporu ochabl, k dispozici je…

16.08.2018 19:05 Praha - Po středečním prvotním náporu dnes ochabl zájem o státní půjčky na bydlení pro mladé.…

V kauze ROP Severozápad je nově obviněn také bývalý ústecký Šulc

13.08.2018 21:04 Praha - Česká televize uvedla, že v kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad byl…

Zproštění Sáňky v kauze islámské knihy? Zeman nesouhlasí, Nejvyšší soud…

13.08.2018 09:13 Brno - Nejvyšší soud přezkoumá kauzu šíření českého překladu knihy Základy tauhídu - Islámský…

Platy v justici by se měly zvýšit. Víme o kolik

08.08.2018 17:50 Brno - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO)chce, aby nesoudcovskému personálu v justici…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama