Zemanův člověk možná dostane zpět prověrku, soud zrušil rozsudek

Praha - Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí o odebrání bezpečnostní prověrky bývalému náčelníkovi vojenské kanceláře prezidenta Rostislavu Pilcovi. Věc tak bude znovu projednávat Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Informuje o tom server Lidovky.cz. Pilc tvrdí, že podle dohody by se v případě získání prověrky zpět mohl na Hrad vrátit. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to nechtěl komentovat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soudy, ilustrační fotografie

Pilc o prověrku přišel v listopadu 2015. Podle médií mohly za jeho případem stát spory ve Vojenském zpravodajství. Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z armádního zpravodajství. Pilc nakonec v dubnu 2016 na svou funkci sám rezignoval. Postup NBÚ ale považoval za nezákonný, proti odebrání prověrky se bránil rozkladem k řediteli NBÚ i správní žalobou u soudu.

"Věc se nyní vrací do řízení před NBÚ. Pokud tam budou fatální pochybení NBÚ anebo chyběl podklad pro odebrání či nevydání prověrky, tak to nutně musí vést k vydání prověrek," řekl serveru Pilcův advokát Daniel Volák.

Prezident Miloš Zeman v prosinci 2015 řekl, že Pilc bude muset ve funkci skončit, protože prověrku na rozdíl od kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Později ale uvedl, že si nejprve prostuduje všechny dokumenty a až poté o osudu Pilce rozhodne. Pilc ale nakonec rezignoval sám.

Nyní prý existuje možnost, že by se na Hrad mohl případně vrátit. "Byla dohoda, že pokud dostanu prověrku zpět, tak bude cesta zpátky na Hrad otevřená," řekl Pilc. "Na otázku, zda rozhodnutí bude mít vliv na návrat Rostislava Pilce na Hrad nebudu poskytovat žádný komentář," uvedl Ovčáček.

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Pilce v roce 2016 nahradil brigádní generál Jan Kaše.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o státní půjčky na bydlení po prvotním náporu ochabl, k dispozici je…

16.08.2018 19:05 Praha - Po středečním prvotním náporu dnes ochabl zájem o státní půjčky na bydlení pro mladé.…

V kauze ROP Severozápad je nově obviněn také bývalý ústecký Šulc

13.08.2018 21:04 Praha - Česká televize uvedla, že v kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad byl…

Zproštění Sáňky v kauze islámské knihy? Zeman nesouhlasí, Nejvyšší soud…

13.08.2018 09:13 Brno - Nejvyšší soud přezkoumá kauzu šíření českého překladu knihy Základy tauhídu - Islámský…

Platy v justici by se měly zvýšit. Víme o kolik

08.08.2018 17:50 Brno - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO)chce, aby nesoudcovskému personálu v justici…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama