Mladý aktivista prohrál spor s primátorkou. Zákon neporušila, rozhodlo vnitro

Prostějov - Primátorka Prostějova Alena Rašková (ČSSD) neporušila zákon o obcích, když v únoru při projednávání dalšího postupu magistrátu ohledně plánované stavby nákupního centra firmy Manthellan přerušila jednání zastupitelstva a jeho členové pak diskutovali s právníky bez účasti veřejnosti. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Podle 17letého aktivisty se ale resort mýlí.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo vnitra

Ministerstvu vnitra kvůli neveřejné přestávce v jednání zastupitelstva zaslali podnět opoziční zastupitelka Hana Naiclerová a aktivista Jakub Čech, protože podle nich mohl být porušen zákon.

"Po prostudování informací z podnětů a z vyjádření statutárního města Prostějova dospělo ministerstvo vnitra k závěru, že postup primátorky potažmo zastupitelstva jako celku, který ve svém důsledku vedl k přerušení zasedání zastupitelstva, nelze hodnotit jako rozporný se zákonem o obcích," stojí ve zprávě ministerstva vnitra.

Zákon o obcích podle ministerstva vnitra podobné neveřejné porady zastupitelům nezakazuje. Zastupitelé ale na těchto setkáních, které nelze považovat za zasedání zastupitelstva, nesmějí přijímat rozhodnutí či předjednávat další body programu. Zákon podle ministerstva zároveň nevylučuje vyhlášení přestávky. Neveřejnou poradu zastupitelů s právníky ohledně dalšího postupu při plánované stavbě nákupního centra pak ministerstvo vnitra označilo za legitimní.

Podle Čecha jsou závěry ministerstva mylné. "Ministerstvo absolutně ignorovalo, že byli občané kráceni na svém právu vystoupit k problematice Manthellan, neboť když bod měl proběhnou od 15:00, tak místo toho ho začali zastupitelé projednávat neveřejně. Navíc podle svědectví zastupitelky tam dokonce zastupitelé hlasovali," řekl dnes Čech, podle kterého postup primátorky Raškové není problematický jen z právního, ale především z politického hlediska. "Uzavírání jednání o tak zásadní věci, jako je přeměna centra města, by si slušný politik vůbec neměl dovolit," míní Čech.

Rašková tvrdí, že jednání zastupitelstva pouze přerušila. "K jednacímu bodu číslo osm jsem vyhlásila řádnou přestávku se žádostí k zastupitelům a radním, aby setrvali v místnosti. Během této přestávky byla porada právní kanceláře Ritter-Šťastný s klientem, tedy městem Prostějovem, týkající se dalšího postupu ve věci budoucí stavby nákupní galerie," uvedla.

Právní kroky podle Raškové nebylo vhodné probírat na veřejném jednání. Z právní porady podle primátorky nevzniklo žádné usnesení. Podle Čecha primátorka ale nejprve oznámila, že jednání bude nyní neveřejné. "Když ji někdo upozornil na nezákonnost takového kroku, opravila se, že se jedná o řízenou přestávku," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl trestné činnosti komunálních politiků je zanedbatelný, tvrdí Zeman

19.07.2018 20:04 Praha - Trestná činnost komunálních a krajských politiků tvoří v celkovém objemu kriminality jen…

Co jste netušili o českých městech. Víte, které je nejmenší či nejmladší?

17.07.2018 09:25 Praha - V Česku bylo ke konci loňského roku 604 měst. Z celkového počtu 6258 obcí to je zhruba 9,5…

Hrad už kvůli kauze Peroutka nečelí exekuci

16.07.2018 18:36 Praha - Pražská obvodní soud zastavil exekuci, které čelila prezidentská kancelář kvůli…

Portál občana? Lidé budou k e-výpisům z registrů potřebovat datové schránky

09.07.2018 16:35 Aktualizováno Praha - Elektronizace státní správy měla lidem usnadnit život, ve skutečnosti to tak jednoduché…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama