Policie navrhla obžalovat pět lidí kvůli krácení daní za 750 mil.Kč

Praha - Policie navrhla kvůli krácení daní obžalovat pět lidí. Ti měli neoprávněně získat přes 750 milionů korun. Mezi obviněnými je pracovnice finančního úřadu, její někdejší nadřízený a zástupci obchodní společnosti, z nichž jeden působí jako advokát. Na případu pracoval speciální tým Daňové Kobry, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy. Funguje od poloviny roku 2014 a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Daně, ilustrační fotografie

Kauza se týká podvodů, které byly maskovány podnikáním v polygrafii. Části obviněným hrozí až deset let vězení, části až 12 let. Oznámil to dnes mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Na případu s názvem Tiskař policie pracovala od července 2014. Na začátku roku 2015 pak policisté zasahovali na několika místech České republiky a zadrželi osm lidí, pět začali trestně stíhat.

Podle policie skupina krátila DPH při vývozech polygrafické techniky, a to tak, že správci daně předkládala zcela smyšlená daňová přiznání. Na jejich základě jim úřady postupně vyplatily přes 750 milionů korun jako nadměrné odpočty DPH.

Ibehej dnes uvedl, že transakce obviněných mezi roky 2010 a 2012 dosáhly objemu téměř pět miliard korun. "Následně měla být správci daně předkládána daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, která obsahovala standardní obchodní operace a podvodná plnění, jež byla realizována s cílem neoprávněně uplatnit nárok na odpočet," vysvětloval.

Zástupci dané obchodní společnosti byli obviněni ze zkrácení daně, jeden z nich také z praní špinavých peněz. Pracovnice finančního úřadu a její bývalý šéf čelí trestnímu stíhání pro zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim také přísnější tresty.

Ibehej v tiskové zprávě upozornil, že se na kauzu přišlo při vyšetřování jiného případu s krycím názvem Octavian. V něm je obviněno 11 lidí, a to z krácení daně a z praní špinavých peněz. Patří mezi ně například podnikatel František Savov. „Pan Savov považuje vyšetřování související s jeho obchodními aktivitami za vykonstruované a založené na nepodložených domněnkách, nikoli na skutečných a hodnověrných důkazech,“ uvedl Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Internet pro všechny? Zvýší se dostupnost, kvalita a stabilita…

14.06.2018 07:36 Praha - Server EuroZprávy.cz byl informován, že vláda schválila snížení poplatků za využívání…

Konec obstrukcím? Počet námitek podjatosti vůči úředníkům se sníží,…

13.06.2018 11:54 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu správního řádu, která vzešla z Pardubického kraje. Počet…

Imoba požádala o prodloužení lhůty na vrácení dotace pro Čapí hnízdo

05.06.2018 18:46 Praha - Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy vyhověl žádosti…

Registrace auta na libovolném úřadě? Změna se uchytila, na řidiče už čeká…

04.06.2018 09:50 Praha - Od června 2017 lze provádět změny v registru vozidel mimo své trvalé bydliště. Tuto možnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama