Registr za 550 milionů? Je k ničemu, údaje chybné a nespolehlivé, zjistil NKÚ

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na provoz a využití státních nebo státem užívaných nemovitostí v letech 2014 až 2015, přičemž při kontrole vycházel z dat ze souvisejících informačních systémů. Tyto systémy vznikly proto, aby o těchto budovách poskytovaly podstatné informace a přispěly k jejich lepšímu využívání a také snížily náklady na jejich správu a provoz. Výsledek kontroly je tristní.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo vnitra ČR

Centrální registr administrativních budov (CRAB) stál 550 milionů korun. NKÚ vybral pro kontrolu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který zodpovídá za správu údajů v Centrálním registru administrativních budov (CRAB), a dále Ministerstvo vnitra (MV), které spravuje informační systém Ministerstva vnitra Správa nemovitostí (REM). Objekty Ministerstva vnitra tvořily v letech 2014 a 2015 podstatnou část budov evidovaných v CRAB – šlo zhruba o třetinu budov v registru.

Od spuštění CRAB v roce 2012 je podle kontrolorů kvalita vedených údajů o budovách stále nízká. "Například celková kancelářská plocha se nerovnala součtu kancelářské plochy využité a nevyužité, chyběly také některé ekonomické údaje nebo se v různých výstupech vygenerovaných z registru lišily informace o pronajímaných plochách," uvedli kontroloři.

ÚZSVM nízkou kvalitu dat přiznává, v minulosti na ni upozorňoval. "Podle zákona jsou za úplné a pravdivé údaje odpovědné jednotlivé státní instituce, které je do CRAB vkládají," uvedl úřad. Upozornil na to, že nemá žádnou kompetenci ověřit ekonomické údaje ani přimět státní instituce k nápravě, pokud svoje zákonné povinnosti neplní. Jen za roky 2015 a 2016 poslal prý u více než 1330 budov 741 písemných žádostí o nápravu a navíc provedl více než 860 fyzických kontrol objektů.

K nízké vypovídací schopnosti shromažďovaných údajů přispělo podle NKÚ i ministerstvo vnitra, které do databáze CRAB zadalo místo výdajů na správu, provoz a údržbu budov za celý rok 2015 výdaje jen za jedno čtvrtletí. "Tím významně zkreslilo údaje v CRAB oproti údajům v REM, a to o více než 520 milionů korun. Takto vedené údaje nemohou pomoci státním organizacím významně snížit náklady na správu a provoz budov," upozornili kontroloři.

CRAB, který vznikl, aby zpřístupnil kompletní informace o majetku na jednom místě, podle NKÚ obsahoval do roku 2015 údaje zhruba o 3800 státních nebo státem využívaných budovách z celkových přibližně 40.000 státních objektů. MV ale v roce 2016 využilo zákonné možnosti vyjmout z CRAB údaje o většině svých evidovaných budov, čímž se počet objektů v registru snížil zhruba na 2700. ÚZSVM chce toto rozhodnutí ministerstva zrušit. "Trendy a meziroční srovnání pak mají nižší vypovídací hodnotu a zvýšily se tím i průměrné náklady na evidování jednoho objektu," uvedl ÚZSVM.

Mluvčí úřadu Radek Ležatka dodal, že současné vedení náklady na provoz CRAB výrazně zlevnilo a také zadalo přípravu otevřeného zadávacího řízení, které by mělo systém zefektivnit a odstranit závislost na jednom dodavateli. S výkladem NKÚ, že v CRAB má být evidováno 40.000 objektů, Ležatka nesouhlasí. Zákon uvádí a vyplývá to z názvu, že Centrální registr administrativních budov zahrnuje administrativní objekty, a ne nemocnice, školy, sklady či rekreační zařízení.

Podle závěru NKÚ chybí státu jasné cíle, čeho chce při správě a využívání nemovitostí dosáhnout.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Internet pro všechny? Zvýší se dostupnost, kvalita a stabilita…

14.06.2018 07:36 Praha - Server EuroZprávy.cz byl informován, že vláda schválila snížení poplatků za využívání…

Konec obstrukcím? Počet námitek podjatosti vůči úředníkům se sníží,…

13.06.2018 11:54 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu správního řádu, která vzešla z Pardubického kraje. Počet…

Imoba požádala o prodloužení lhůty na vrácení dotace pro Čapí hnízdo

05.06.2018 18:46 Praha - Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy vyhověl žádosti…

Registrace auta na libovolném úřadě? Změna se uchytila, na řidiče už čeká…

04.06.2018 09:50 Praha - Od června 2017 lze provádět změny v registru vozidel mimo své trvalé bydliště. Tuto možnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama