Unikátní dokumenty: Archiv ministerstva zahraničí zveřejnil diplomatické depeše z meziválečného období

Praha - Díky postupné digitalizaci archivu ministerstva zahraničí si veřejnost může přečíst než 40.000 stran depeší, které si mezi sebou od roku 1918 vyměnily československé ambasády a ministerstvo zahraničí. Jsou mezi nimi také telegramy ze září 1938, v nichž tehdejší velvyslanci v Paříži a Londýně líčí obavy z toho, že Británie a Francie nedodrží své závazky vůči Československu a dovolí vůdci nacistického Německa Adolfu Hitlerovi obsadit československé pohraničí. 

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničí

Nejstarší dokument v archivu pochází z roku 1773, sdělila ČTK ředitelka odboru zpracování informací Blanka Fajkusová. Digitalizace dokumentů, které mapují působení československé diplomacie, byla nezbytná hlavně kvůli jejich zachování. „Fond Telegramy došlé a odeslané byl vybrán zejména kvůli ochraně jejich fyzického stavu, neboť dokumenty byly pořízeny na tenkém nízkogramážním papíru. V řadě případů jde o takzvané průklepáky," zdůvodnila Fajkusová výběr materiálu. Dodala, že dokumenty skenuje jeden z osmi pracovníků archivu.

„Velmi se obávám, že stařecké ambice Chamberlaina být mírotvorcem Evropy jej poženou k úspěchu za každou cenu a to je možné jen na náš účet," stojí v telegramu velvyslance Jana Masaryka z Londýna do Prahy týden před podpisem mnichovské dohody, na jejímž základě Československo ztratilo Sudety ve prospěch Německa. Obavy z vývoje, který předcházel druhé světové válce, jsou patrné také z depeší, které chodily od Štefana Osuského z Paříže.

V archivu ministerstva zahraničí se ukládají písemnosti od počátku jeho fungování, tedy od roku 1918. Skládá se z několika součástí, popsala Fajkusová. "Ukládáme písemnosti MZV z období první republiky, fond Londýnský archiv dokumentuje činnost exilové vlády v letech 1939 až 1945. Přístupné badatelské veřejnosti jsou dále fondy z činnosti ministerstva a zastupitelských úřadů ČSR/ČSSR až do roku 1989," uvedla.

„Nejstarší písemností je propouštěcí list služebné ze zámku Dolních Bludovic z roku 1773, jenž byl přiložen k dokumentům pro jednání Pařížské mírové konference a zřejmě měl doložit starobylé používání češtiny na Těšínsku," sdělila Fajkusová.

Ukládání diplomatické korespondence v papírové podobě se dodržuje i v současnosti. Fajkusová nicméně odhaduje, že v blízké budoucnosti bude archiv pouze elektronický.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Internet pro všechny? Zvýší se dostupnost, kvalita a stabilita…

14.06.2018 07:36 Praha - Server EuroZprávy.cz byl informován, že vláda schválila snížení poplatků za využívání…

Konec obstrukcím? Počet námitek podjatosti vůči úředníkům se sníží,…

13.06.2018 11:54 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu správního řádu, která vzešla z Pardubického kraje. Počet…

Imoba požádala o prodloužení lhůty na vrácení dotace pro Čapí hnízdo

05.06.2018 18:46 Praha - Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy vyhověl žádosti…

Registrace auta na libovolném úřadě? Změna se uchytila, na řidiče už čeká…

04.06.2018 09:50 Praha - Od června 2017 lze provádět změny v registru vozidel mimo své trvalé bydliště. Tuto možnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama