Starostové mají strach. Dostanou potřebné peníze na opravy silnic?

Praha – Starostové českých obcí a měst mají strach, že příští rok nedostanou ze státního rozpočtu peníze na obnovu komunikací. Ve čtvrtek se proto chystají protestovat v Praze před ministerstvem financí. 

Přidejte svůj názor 1 komentář

Silnice, ilustrační fotografie

Informoval o tom dnes tajemník Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) Tomáš Chmela. O podobě státního rozpočtu na příští rok se nyní vyjednává. SMS ČR je nevládní organizace, která sdružuje obce a města v ČR.

Obavy mezi starosty vyvolal nezdar ve vyjednávání mezi ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvem financí. Rezorty se neshodly na tom, kolik by peněz by mělo MMR na příští rok dostat. V případě, že MMR nedostane požadované množství peněz, hrozí podle obcí, že nedostanou dotace na údržbu infrastruktury. Chmela přitom říká, že obce potřebovaly proti loňsku dotace navýšit.

Šéfka ministerstva pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) po jednání o rozpočtu s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) začátkem srpna řekla, že její úřad má pro příští rok proti plánům ministerstva financí dostat ze státního rozpočtu o 4,3 miliardy Kč navíc a že na tomto požadavku trvá.

„Ministerstvo financí ministerstvu pro místní rozvoj nedalo (pro příští rok) ani korunu na rekonstrukci místních komunikací pro malé obce, nedalo nám ani korunu na investiční dotace pro bydlení seniorů, nedalo nám ani korunu na provoz monitorovacího systému. Takže ho možná od ledna vypneme, protože prostě nemáme peníze," zdůraznila Šlechtová.

"Infrastruktura malých obcí, tedy například budovy, kanalizace či místní komunikace, je několik desítek let podfinancovaná. Aktuálně navýšené příjmy obcí z rozpočtového určení daní tak nyní pokryjí běžnou údržbu, ale rozhodně nestačí na sanaci havarijních stavů," upozornil předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

SMS ČR v pondělí požádalo ministra Pilného o schůzku. Zahájilo rovněž mapování stavu místních komunikací. "Již nyní je však zřejmé, že podfinancovanost jen u místních komunikací činí řádově miliardy korun," uvedl Chmela.

Témata: Silnice | obce | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Internet pro všechny? Zvýší se dostupnost, kvalita a stabilita…

14.06.2018 07:36 Praha - Server EuroZprávy.cz byl informován, že vláda schválila snížení poplatků za využívání…

Konec obstrukcím? Počet námitek podjatosti vůči úředníkům se sníží,…

13.06.2018 11:54 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu správního řádu, která vzešla z Pardubického kraje. Počet…

Imoba požádala o prodloužení lhůty na vrácení dotace pro Čapí hnízdo

05.06.2018 18:46 Praha - Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy vyhověl žádosti…

Registrace auta na libovolném úřadě? Změna se uchytila, na řidiče už čeká…

04.06.2018 09:50 Praha - Od června 2017 lze provádět změny v registru vozidel mimo své trvalé bydliště. Tuto možnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama