Mládež ztrácí zájem o drogy, šahá po alkoholu, ukázal průzkum

Praha - Česká mládež přestává experimentovat s marihuanou a dalšími drogami, naopak spotřeba alkoholu se stále drží na velmi vysokých číslech. Ukázala to v pondělí zveřejněná Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD).

Přidejte svůj názor

"Ačkoliv jsou nejčastěji uváděnou nelegální drogou stále konopné látky, objem zkušeností se poprvé za dobu trvání výzkumu oproti předchozím číslům snížil," uvedl hlavní řešitel studie ESPAD Ladislav Csémy.

V roce 2007 udávalo aspoň jednu zkušenost s konopnými látkami 45,1 procenta dospívajících ve věku 16 let, na které je studie cílena, letos to bylo 42,3 procenta z nich.

Konopné drogy se tak zařadily po bok jiných drog, kde je opad zájmu patrný již z předchozích šetření. I tak ale zůstává Česko zemí, kde mladí konzumují konopí nejvíc z celé Evropy.

"Troufám si tvrdit, že ani letošní mezinárodní srovnání na tom nic nezmění. Výsledky ovšem budou k dispozici až v červnu," podotkl Csémy.

Odborníci na základě čísel z výzkumu odhadují, že zkušenost z užitím jakékoliv nelegální drogy má v Česku 253 tisíc dospívajících ve věku 15 až 19 let, opakovanou zkušenost pak 108 tisíc z nich. Pokud jde o jiné drogy než konopné, alespoň jednu zkušenost má 58 tisíc dětí, opakované užívání se objevuje u 13 tisíc dospívajících.

Csémy ovšem upozorňuje, že dlouhodobým problémem mezi mladými zůstává alkohol. "Mezi mladými roste podíl pravidelných konzumentů alkoholu a na oblibě získávají takzvané alkopops, tedy hotové míchané nápoje s obsahem čtyř až sedmi procent alkoholu," popsal hlavní trendy v této oblasti.

Studie ukazuje, že v posledních 30 dnech od dotazování ve studii se napilo 79 procent mladistvých, z toho 26 procent z nich v tomto intervalu pilo šestkrát a častěji.

"Neznamená to ale, že by alkohol nastoupil na pozici konopí a dalších drog. Jeho spotřeba skokově nevzrostla, jen byl vždy tak trochu na okraji zájmu," řekl Csémy.

Jindřich Vobořil z Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky k tomu řekl, že se v radě chystá novela zákona, která by znamenala další snížení dostupnosti alkoholu pro mládež. "Jedním z takových nástrojů by mohlo být i to, že podnik, ve kterém se najde opilý nezletilý, dostane na několik dní zákaz provozu," popsal Vobořil.

Zároveň zmínil, že od dubna se chystá vzdělávací kampaň, která mladým přiblíží rizika konzumace alkoholu.

Samotný průzkum ukázal některá další rizika užívání drog a alkoholu. Mladí do 16 let uváděli, že to pro ně znamenalo v 15,3 procenta nehodu nebo zranění, v 16,1 procenta problémy ve vztazích s přáteli, v 20,4 procenta problémy ve vztazích s rodiči a v 19,9 procenta také sníženou výkonnost ve škole nebo práci. Část z nich (16,4 procenta) přiznala i sex bez ochrany a sexuální zkušenost, které později litovali.

Průzkum se konal mezi více než 10 tisíci mladistvými v roce 2011, pro mezinárodní porovnání jsou pak určena data od 3 913 z nich.

Témata: Marihuana
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud udělil trest za pašování rohů, většinu obviněných osvobodil

14.07.2018 11:09 Praha - Soud zprostil obžaloby většinu lidí, které žalobci vinili z účasti v gangu obchodujícím s…

Babiš je psychopat. Opovrhuji všemi, kteří mu dali hlas. Styďte se! Známý…

13.07.2018 22:01 Aktualizováno Praha - Český výtvarník, hudebník, performer a bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knižák…

Zeman na tom není dobře? Po summitu se objevily zprávy, co vše prováděl na…

13.07.2018 22:01 Aktualizováno Brusel/Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu reprezentoval Českou republiku na summitu NATO v…

Šéf zlínského divadla poslal otevřený dopis Babišovi: Kdyby byla Česká…

13.07.2018 12:06 Zlín - Ředitel Městského divadla Zlín a kandidát STAN do zastupitelstva města Zlín Petr Michálek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama