V pražské zoo uhynulo mládě koně Převalského

Praha - Novorozené hříbě vzácného koně Převalského uhynulo v noci z neděle na pondělí v pražské zoo. Jasný důvod, proč mládě nepřežilo noc, zatím zoo nezná, řekl v pondělí Mediafaxu mluvčí pražské zoologické zahrady Martin Smrček.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Důvodů, proč se to stalo, může být vícero. Protože ale žijí koně ve stádě, může být důvodem zranění od jiného koně," řekl mluvčí. Příčinu, proč zhruba týdenní mládě uhynulo, by podle Smrčka měla objasnit pitva, její výsledky by zoo mohla mít už v úterý.

Hříbě objevili chovatelé ve výběhu v pondělí ráno, pravděpodobně tedy uhynulo v noci.

"Nás to velice ranilo, jsme smutní, ale patří to k životu," řekl skleslý Smrček.

Zoo se v pondělí minulý týden z narození hříběte velmi radovala, protože jeho otcem byl pro chov geneticky velmi významný hřebec Len, v jehož rodokmenu je i klisna posledního divokého koně Převalského, odchycená ještě ve volné přírodě. Matkou byla klisna Jessica, narozená již v pražském chovu.

Zoo Praha se na záchraně a posílení stavu současné populace koně Převalského velmi intenzivně podílí. Už od svého založení v roce 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. V loňském roce dopravila skupinu čtyř koní do mongolského Khomiin Talu, tedy původního prostředí těchto lichokopytníků.

Kůň Převalského je poslední žijící předek našeho koně domácího. Ve volné přírodě byl vyhubený na přelomu 60. a 70. let minulého století, druh přežil jen díky péči zoologických zahrad. První pokusy o návrat koní zpět do mongolské přírody začaly v 90. letech. Zoo Praha se v letech 1998 a 2000 zapojila předáním čtyř koní, kteří byli v rámci zahraničních transportů dopraveni do oblastí Tachin Tal a Hustain Nuru.

Témata: zoo
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo vydrží bez peněz? Nejotrlejší jsou učitelé a stavaři

21.07.2018 11:38 Praha - Bez pravidelného příjmu ze zaměstnanců vystačí nejdéle pracovníci ze stavebnictví a učitelé…

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama