Práce přesčas se nebude zahrnovat do mzdy, požaduje ČSSD

Praha - Zaměstnavatelé by neměli mít možnost sjednávat s pracovníky mzdu, která zahrnuje také přesčasovou práci. V novele zákoníku práce to navrhli opoziční sociální demokraté. Pokud by předloha platila, změnila by také odměňování práce přesčas u příslušníků bezpečnostních sborů. Zúžila by dále povinnost podrobit se vstupní lékařské prohlídce jen na pracovní poměr.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Možnost sjednávat mzdu už s ohledem na práci přesčas přinesla novela platná od ledna. Sociální demokraté chtějí tato ustanovení ze zákona vypustit. "Zákonná úprava je v rozporu s úmluvou Mezinárodní organizace práce a v dnešní krizové situaci je přímým návodem na bezplatné zvýšení rozsahu pracovní doby," uvedli v důvodové zprávě.

Mzdu zahrnující přesčasovou práci by podle předlohy mohli zaměstnavatelé nadále sjednávat jen s vedoucími pracovníky. Ostatním zaměstnancům by za ni náležel pětadvacetiprocentní příplatek nebo náhradní volno.

Novela o práci přesčas, kterou připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, zavedla od ledna 2012 možnost sjednat smluvně přesčasovou práci i s řadovými zaměstnanci. Pokud s tím zaměstnanec souhlasí, musí se vzdát náhradního volna i poplatku za přesčasovou práci.

Do konce loňského roku přitom bylo možné sjednávat práci mimo běžnou pracovní dobu pouze s vedoucími pracovníky, a to na maximálně 8 hodin týdně. Takový zaměstnanec za to dostal náhradní volno nebo příplatek.

V současnosti může zaměstnavatel požadovat práci přesčas i po běžných zaměstnancích, a to až do 150 hodin za rok. Teprve pokud tento limit překročí, má pracovník nárok na příplatek či náhradní volno. To chtějí sociální demokraté změnit.

Témata: Mzdy | ČSSD
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama