Bez korupce Česko nebude fungovat! Osobní zkušenost s ní má většina manažerů

Praha - Až dvě třetiny manažerů se domnívají, že česká společnost nedokáže fungovat bez korupce, stejný podíl manažerů má osobní zkušenosti s korupcí. Vyplývá to z šetření mezi tuzemskými manažery, které provedla Česká manažerská asociace společně se Svazem průmyslu a dopravy ČR, zveřejněného v úterý.

Přidejte svůj názor

371

Pohled manažerů v České republice na problém korupce je velmi kritický. Většina z nich (65%) si však nedokáže představit, že by v ČR byla vymýcena. Pětina z této skupiny je dokonce přesvědčena, že česká společnost "rozhodně nebude fungovat bez korupce". Necelá polovina uvedla, že Česká republika "spíše nedokáže fungovat bez korupce".

Nejvíce skeptických hlasů o tom, že se ČR rozhodně nezbaví korupce, zaznívá od manažerů z institucí a státní správy (29%). Oproti tomu ve službách tento názor zastává necelá pětina respondentů (19%) a ve výrobních podnicích "jen" 14 procent.

Z výzkumu agentury Ipsos vyplývá, že pouze menší část manažerů (35%) se domnívá, že se česká společnost v té či oné míře dokáže vypořádat s korupcí. Zhruba čtvrtina manažerů soudí, že ČR "spíše dokáže fungovat bez korupce". Jen necelá desetina manažerů je optimistická a dokáže si představit ČR "fungující bez korupce".

"Značná část manažerů nevidí zatím výrazné změny v oblasti korupce a jejím potírání. Je ale faktem, že boj s korupcí je během na dlouhou trať a efekty se projeví v praxi až za delší dobu. Důležité je mít dobrou legislativu a průhledné zákonodárství. Sebelepší legislativa sama nepotře korupci. Je k tomu potřeba vůle, která dokáže prosadit vymahatelnost práva, reformu státního zastupitelství a která dořeší velké korupční případy v této zemi až po odsouzení viníků," poznamenal Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Co se týká osobních zkušeností s korupcí, přiznaly ji dvě třetiny manažerů (67%). Z toho více než čtvrtina se s korupcí setkala vícekrát. Polovina respondentů uvedla, že se s korupcí setkala ojediněle. Naproti tomu více než čtvrtina manažerů (28%) se s korupčním jednáním nesetkala a pět procent respondentů odmítlo odpovědět.

Na otázky průzkumu odpovědělo celkem 204 vrcholových manažerů, majitelů firem a středního managementu – v rozdělení na výrobu, služby a instituce/státní správu. Většina respondentů byli finalisté soutěže Manažer roku.

Z hlediska předmětu činnosti je korupční prostředí rozšířenější ve službách (až 37% respondentů uvedlo, že se s korupcí setkalo vícekrát), následují instituce a státní správa (26%). Ve výrobních podnicích se s korupčním jednáním setkala vícekrát pětina manažerů (22%).

"Náznaků protikorupčních řešení vzniká řada a množství opatření se zvyšuje. Pokud ovšem politická sféra jednoznačně neukáže ochotu otevřít velké kauzy, nesetká se její snaha v očích byznysu a občanů s pochopením," podotkl Pavel Kafka, prezident České manažerské asociace, která je členem Svazu průmyslu a dopravy ČR.

"Korupce zatěžuje konkurenceschopnost českých firem i institucí a je i brzdou dalšího rozvoje - i když se to třeba mnohým nezdá, respektive nechce zdát. Věřme, že se konečně něco začne dít a že se zhruba dvě třetiny manažerů, kteří si nedovedou představit vymýcení korupce u nás ve společnosti, hluboce mýlí," poznamenal Tomáš Macků, Research & Communication Director výzkumné agentury Ipsos.

Témata: průzkumy | Korupce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při nehodě v centru Prahy bylo na stavbě v Mikulandské ulici 45 lidí

18.07.2018 16:31 Praha - V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské ulici v Praze zřítila při rekonstrukci dvě…

Tygry z klecí zřejmě někdo úmyslně pustil, tvrdí majitel bioparku

18.07.2018 15:32 Klamoš (Hradecko) - Pondělní útěk lva a dvou tygrů z klecí v Bioparku Štít na Hradecku má podle…

Za útěk šelem z Bioparku Štít padla pokuta 30 tisíc korun

18.07.2018 12:23 Hradec Králové - Policie začala pondělní útěk lva a dvou tygrů v soukromém Bioparku Štít u obce…

Vláda je Čechům pro smích? Hledají se zájemci o posty ministrů. Zn.…

18.07.2018 10:00 Aktualizováno Praha - Celé Česko se baví čistkami ve vládě. Už dvěma ministrům se stalo osudným údajné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama