Sadista z Terezína unikal spravedlnosti 55 let

Innsbruck - Innsbrucký rodák a původem řezník a barman Anton Malloth působil za války téměř pět let jako nacistický dozorce v Malé pevnosti v Terezíně. Zde tento "krásný Tony" proslul sadismem, na svědomí má nejméně 100 lidských životů. Spravedlnosti přesto unikal 55 let.

Přidejte svůj názor

Až v květnu 2000 byl zatčen a o rok později odsouzen za vraždu a pokus o vraždu na doživotí. Malloth, jenž se narodil před 100 lety, 13. února 1912, zemřel ve svých 90 letech 31. října 2002 v domově pro přestárlé v bavorském Straubingu.

Malloth, jenž byl od února 1940 policistou v Praze, působil od června 1940 do května 1945 jako dozorce v terezínské Malé pevnosti, což byla tehdy policejní věznice pražského gestapa. V káznici ubil desítky vězňů, zaznamenány byly svědectví desítek lidí, kteří ho v Terezíně zažili a jeho krutosti popsali.

Například Rudolf Svačina, který v Terezíně působil jako rozdělovač chleba s Mallothem se denně stýkal, Mallotha několikrát viděl, jak týrá vězně. V březnu 1945, když přijel transport z Osvětimi, umlátil podle Svačiny Malloth s dozorci asi 25 vězňů, zřejmě polských Židů. Další svědek jej usvědčil z vraždy na podzim 1944. Podle výpovědi Malloth tloukl vězně holí po hlavě a těle. Ten se po 20 ranách zhroutil a dozorce do něj začal kopat a dupat mu na žebra, až se mu začala z úst valit krev. Na bitého křičel, aby vstal, a nadával mu "smradlavý Žide" a "židovské prase".

Po válce byl v září 1948 v Československu Malloth v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti (později byl rozsudek zrušen, aby mohl být souzen v Německu). Československé úřady dvakrát neúspěšně žádaly o jeho vydání - nejprve americké, pak rakouské úřady. V roce 1948 se Malloth přesunul do italského Merana, kde žil 40 let. Podle svědectví novináře Stanislava Motla, který se případem zabýval, žádaly československé úřady o jeho vydání i v 60. i 70. letech. Vždy neúspěšně.

Terezín během druhé světové války nebyl koncentračním táborem v pravém slova smyslu. Šlo o věznici gestapa a židovské ghetto, kam byli židé přesunováni ze svých domovů. Pro mnohé šlo o "přestupní stanici" na cestě do skutečných koncentračních táborů. Dnes je na místě rozsáhlý památník.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud udělil trest za pašování rohů, většinu obviněných osvobodil

14.07.2018 11:09 Praha - Soud zprostil obžaloby většinu lidí, které žalobci vinili z účasti v gangu obchodujícím s…

Babiš je psychopat. Opovrhuji všemi, kteří mu dali hlas. Styďte se! Známý…

13.07.2018 22:01 Aktualizováno Praha - Český výtvarník, hudebník, performer a bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knižák…

Zeman na tom není dobře? Po summitu se objevily zprávy, co vše prováděl na…

13.07.2018 22:01 Aktualizováno Brusel/Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu reprezentoval Českou republiku na summitu NATO v…

Šéf zlínského divadla poslal otevřený dopis Babišovi: Kdyby byla Česká…

13.07.2018 12:06 Zlín - Ředitel Městského divadla Zlín a kandidát STAN do zastupitelstva města Zlín Petr Michálek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama