Budou piráti rozumní? Policie je připravena zasáhnout

Praha - Protesty proti dohodě ACTA se očekávají v sobotu v bezmála dvou desítkách českých měst, nejmohutnější by měla být v Praze, ale policie problémy s protestujícími neočekává. Agentuře Mediafax to sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"O akci samozřejmě víme a budeme ji monitorovat," uvedla Kropáčová. Přestože se neočekávají žádné konflikty, policie je podle jejích slov připravena reagovat na jakoukoli vzniklou krizovou situaci.

Pražští odpůrci dohody se mají sejít ve 14.00 na Staroměstském náměstí, pak se vydají Pařížskou ulicí a kolem právnické fakulty projdou na náměstí Jana Palacha. Tam má být průvod ukončen podpisy účastníků na protestní petici.

Celosvětově se podobné akce údajně organizují v sobotu ve 30 zemích.

V Česku první akci odpůrci svolali ve čtvrtek 2. února, a podle posledních odhadů se sešly tři tisíce lidí.

"ACTA umožňuje firmám cenzurovat internet, vzbuzuje obavy týkající se mezinárodní přepravy generických léčiv, která by mohla zachraňovat životy, komplikuje zemědělcům přístup k osivu a ukrajuje občanům ústavní práva. Nejde jen o stahování filmů, ACTA se dotýká každého," uvedl pro Medifax Jakub Michálek, spoluautor analýzy dohody ACTA z České pirátské strany.

Celkově petici podepsalo podle pirátů přes již více než dva miliony lidí.

Dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky Obchodní dohoda proti padělatelství) podepsalo 22 států Evropské unie koncem ledna v Tokiu. Smlouva by měla ztížit podmínky pro obcházení patentů a jiných práv duševního vlastnictví, například pro stahování filmů nebo hudby z internetu.

Česká republika se k dohodě připojila, posléze však pozastavila ratifikaci. Česko v podstatě zaujalo k dohodě stejný postoj jako sousední Polsko nebo Lotyšsko.

Témata: acta | Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo vydrží bez peněz? Nejotrlejší jsou učitelé a stavaři

21.07.2018 11:38 Praha - Bez pravidelného příjmu ze zaměstnanců vystačí nejdéle pracovníci ze stavebnictví a učitelé…

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama