Spotřeba alkoholu v Česku neklesá. Tuzemák už nebude mít 40 procent

Praha - Sdružení výrobců lihovin, které zastupuje třicítku českých likérníků, hodnotí rok 2011 spíše negativně, výrobcům lihovin se výrazně zvýšily náklady na vstupní suroviny, aniž by je promítli do konečné ceny zboží. V úterý na to upozornil předseda Sdružení výrobců lihovin Pavel Kučera.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Spotřebitelé podle něj navíc začali před domácími lihovinami dávat přednost levným vínům. Na druhou stranu se ovšem povedlo zamezit dovozu a zneužívání denaturovaného lihu z Polska.

Likérkám, které vyrábí lihoviny z lihu a trestí, přinesl minulý rok vyšší vstupní náklady zejména na líh a cukr, které se ale z důvodu zachování konkurenceschopnosti nepromítly do prodejní ceny zboží. "Vyšší cena lihu byla způsobena růstem vstupních nákladů u lihovarů, a to jak vstupních surovin, tak energií. Členové Sdružení navzdory tomuto nepříznivému vývoji své výrobky nezdražili, ovšem jen na úkor svého zisku. Nejvíce tento fakt pocítili u tradičních výrobků s velkým podílem lihu i cukru, mezi které patří Tuzemák, Vodka a Peprmintový likér," poznamenal Kučera.

Likérky si však podle Kučery cestu k přežití našly. "Jasným trendem letošního roku bude přechod na výrobu lihovin s nižším obsahem alkoholu, kdy například Tuzemák nebude už mít tradičních 40 procent, ale 37,5 procenta," upozornil Kučera.

Krize se na celkové spotřebě alkoholu v ČR nijak neprojevila, Češi konzumují přibližně stále stejné množství alkoholu. "Přesto však naši členové zaznamenali pokles odbytu, protože část konzumentů přešla od lihovin k levným domácím a zahraničním vínům, která nejsou zatížena žádnou spotřební daní," podotkl Kučera.

Výrazný dopad na malé producenty lihovin má kromě daňové politiky státu a rostoucích cen vstupních surovin i nelegální výroba, která dosahuje až čtvrtiny celkové produkce alkoholu v ČR. Velké likérky na rozdíl od těch malých mají více prostředků k tomu, aby zabezpečily své výrobky proti kopírování tím, že používají speciální lahve a etikety, které jsou dražší a nelze je volně koupit.

Témata: česko | Alkohol
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo vydrží bez peněz? Nejotrlejší jsou učitelé a stavaři

21.07.2018 11:38 Praha - Bez pravidelného příjmu ze zaměstnanců vystačí nejdéle pracovníci ze stavebnictví a učitelé…

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama