Jízdné zdarma, rychlejší vyšetření v nemocnici dostanou bojovníci s totalitou

Hradec Králové - Jízdné zdarma, rychlejší vyšetření v nemocnici či snadnější umístění do domovů pro seniory – alespoň tímto způsobem se snaží kraj odměnit lidi, kteří bojovali za svobodu Česka a za naplnění ideálů demokracie. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informoval mluvčí kraje Jiří Hošna.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Mezi takto zvýhodněné patří například legionáři, někdejší političtí vězni či bývalí „pétépáci“, tedy příslušníci pomocných technických praporů.

„Naše společnost má velký dluh vůči lidem, kteří bojovali proti fašismu či komunismu a přispěli zásadní měrou k tomu, že nyní můžeme žít ve svobodné zemi. Královéhradecký kraj chce pomoci těm, kteří se zasloužili o demokratický rozvoj Česka, alespoň tím, že jim usnadní jejich každodenní život například bezplatným cestováním, při návštěvě krajské nemocnice či v případě umístění do domovů pro seniory,“ řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Jízdné zdarma mají v současné době ve veřejné dopravě v Královéhradeckém kraji členové Svazu pomocných technických praporů České republiky. Kraj by ale rád tuto výhodu časem poskytl i členům Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské či Konfederace politických vězňů. Příslušníci všech těchto organizací mají již nyní v krajských nemocnicích zajištěno, že jim v případě potřeby lékaři provedou přednostně některá vyšetření. Naposledy pak krajští radní svým usnesením doporučili ředitelům domovů pro seniory, jejichž zřizovatelem je Královéhradecký kraj, aby při přijímání budoucích klientů přihlíželi k tomu, že žadatel je legionářem či byl vězněn za totalitního režimu.

„Lidí, kteří se kdysi postavili proti totalitě, stále ubývá. Královéhradecký kraj se bude i nadále snažit přispět k tomu, aby jim pomáhal. Dlouhodobě již nyní poskytuje organizacím, které bojovníky za svobodu sdružují, finanční příspěvky na konání nejrůznějších akcí. Poskytuje jim také k setkáním bezplatně prostory ve svém sídle v Novém pivovaru v Hradci Králové,“ dodal hejtman Franc.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama