České firmy bankrotují! Jejich počet hrůzně stoupá

Praha - V prvním měsíci letošního roku bylo vyhlášeno 226 firemních bankrotů, oproti prosinci loňského roku se jejich počet zvýšil o 16 procent, v meziročním srovnání se jedná o 27procentní nárůst. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti CCB - Czech Credit Bureau (CCB), která ji zveřejnila v pátek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„V letošním roce se počet firemních bankrotů bude i nadále zvyšovat, především kvůli bankrotům fyzických osob podnikatelů. Bankrotovou statistiku v letošním roce ovlivní nejen očekávaný slabý ekonomický výkon a úspory ve vládním sektoru, ale i fronta návrhů na bankrot, které čekají na vyřešení,“ uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Analýza společnosti se také zaměřila na vývoj návrhů na firemní bankrot. V lednu letošního roku bylo podáno celkem 575 návrhů, což je o 69 procent více než v lednu loňského roku, ale o 11 procent méně než v prosinci roku 2011.

„Na firemních bankrotech se podílejí jak právnické osoby, tak fyzické osoby podnikatelé. Relace mezi počtem bankrotů a návrhů na ně dosáhla u právnických osob zhruba pouze jedné třetiny, u fyzických osob podnikatelů to byly však dvě třetiny. V obou případech se jedná o mírné meziroční zlepšení,“ dodala Kameníčková.

Množství bankrotů se výrazně liší podle krajů. Celá jedna pětina firemních bankrotů byla v lednu vyhlášena v Moravskoslezském kraji (46 případů) a nejméně jich vykázal již tradičně nejmenší kraj, a to Karlovarský (šest případů).

Meziročně se počet bankrotů právnických osob snížil o 11 případů. Na tomto poklesu participovaly stejnou měrou právnické osoby v odvětví zpracovatelský průmysl a obchod a pohostinství. Naopak k meziročnímu růstu počtu bankrotů právnických osob došlo ve službách (o čtyři procenta) a k ještě razantnějšímu nárůstu pak v zemědělství a dobývání (růst o téměř 40 procent).

Témata: česko | firmy | bankrot
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama