Kradou Duka, Nečas i celá vláda! Čelí trestnímu oznámení od spisovatelky

Praha - Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka čelí trestnímu oznámení. Kvůli přípravě zákona o navrácení církevního majetku ho dnes podala spisovatelka Lenka Procházková. Duku podezírá ze spáchání trestného činu krádeže ve stádiu pokusu. Již před dvěma týdny kvůli chystaným církevním restitucím podala Procházková trestní oznámení také na premiéra Petra Nečase a členy jeho vlády.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

371

Jsem přesvědčen o tom, že pan arcibiskup se k této věci nebude vyjadřovat," řekl ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Duka byl jedním z těch, kteří s vládou vyjednávali o podmínkách. 

Procházková dnes ČTK sdělila, že oznámení na hlavu české katolické církve předala dnes na Městském státním zastupitelství v Praze. Myslí si, že se Duka a další neznámí pachatelé mohli dopustit trestného činu tím, že se jako organizovaná skupina podíleli na přípravě návrhu zákona. Jejich záměrem přitom mohlo být docílení "převodu majetků z vlastnictví ČR do vlastnictví jiných právnických osob, čímž by České republice vznikla škoda velkého rozsahu". 

Procházková, někdejší signatářka Charty 77, je nositelkou Ceny Egona Hostovského. Jedná se již o její druhé trestní oznámení v této věci. První podala k Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ). "Přicházejí další trestní oznámení ve stejné věci, takže budeme všechna tato trestní oznámení postupovat společně na věcně a místně příslušné státní zastupitelství," uvedla dnes mluvčí NSZ Helena Markusová. 

Nečasova vláda je podle Procházkové podezřelá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti pří správě cizího majetku. Již dříve Procházková řekla, že stát chce vrátit církvím majetek, který jim nepatří. Církev podle ní lesy či polnosti nevlastnila, pouze je spravovala. Uvedla, že pochybuje o legálnosti vrácení majetku. 

Navržený zákon, který vláda schválila, je v parlamentu. Podle návrhu má stát církvím vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun, které budou navýšeny o inflaci. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku. Návrh řeší podle vlády problém majetkové křivdy spáchané na církvích a náboženských společnostech komunistickým režimem po roce 1948. Cílem je též ukončení placení církví ze státního rozpočtu.

Témata: Duka, Dominik | Církev
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama