Desítky lidí v Praze demonstrovaly proti smlouvě ACTA

Praha - Na protestním shromáždění proti podpisu smlouvy ACTA se na pražském Václavském náměstí sešlo v sobotní poledne několik desítek lidí. Policie situaci pouze monitorovala, sdělila Mediafaxu mluvčí pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Shromáždění na protest proti podpisu dohody ACTA, zaměřené proti obchodu s padělky, svolali lidé po sociálních sítích, měla by se konat na největších náměstích všech krajských měst v sobotu od devíti ráno do čtyř odpoledne.
 
"Na Václavském náměstí bylo před polednem asi 20 protestujících," uvedla Zoulová s tím, že účastníci akce měli bílé masky a prapor s lebkou. Policisté ale nemuseli řešit žádné incidenty. Po 13. hodině, kdy měla akce podle webu Pirátské strany končit, nebylo již okolo sochy sv. Václava po demonstrujících ani památky. V Česku se tak zatím nezopakovala situace ze sousedního Polska, kde proti podpisu dohody demonstrovaly tisíce lidí i někteří poslanci parlamentu.
 
Hlavní protestní akci ale Pirátská strana chystá na čtvrtek. Ta by se měla uskutečnit od 14 hodin v okolí Poslanecké sněmovny a přihlásilo se na ni už přes 1200 lidí.
 
Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání společně s dalšími 22 zeměmi EU ve čtvrtek v japonském Tokiu. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače. Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní provozovatele online služeb přinutit, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.
 
Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.

Velké pouliční protesty proti podpisu smlouvy již zažilo Polsko. Hackeři ze skupiny Anonymous na postupné schvalování ACTA zareagovali vystupňovanými útoky. Ve středu se jim podařilo ochromit provoz webu Evropského parlamentu, souběžně napadli vládní servery v Česku, Polsku, ve Francii a v Irsku.

Témata: autorská práva
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo vydrží bez peněz? Nejotrlejší jsou učitelé a stavaři

21.07.2018 11:38 Praha - Bez pravidelného příjmu ze zaměstnanců vystačí nejdéle pracovníci ze stavebnictví a učitelé…

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama