Skandál! Podvodníka z kauzy H-systém propustí z vězení

Praha - Za skandální a nezákonné označila rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4, který nepravomocně umožnil podmíněné propuštění z vězení zakladatele H-Systému Petra Smetky, advokátka podvedených klientů Hana Marvanová. Soud porušil trestní zákoník i trestní řád, řekla Marvanová v pátek Mediafaxu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Přestože rozhodnutí soudu ještě není pravomocné a může ho zvrátit případná stížnost Obvodního státního zastupitelství, rozhodla se Marvanová podat vlastní stížnost soudu, státním zástupcům i ministerstvu spravedlnosti. Důvodem stížnosti je podle jejích slov fakt, že soud rozhodl v rozporu se zákony. "Soud je při posuzování žádosti o podmíněné propuštění povinen přihlédnout k tomu, zda odsouzený částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu způsobenou trestným činem. V tomto případě to soud evidentně neposuzoval," uvedla Marvanová.

Jak totiž upozornila, od roku 2008 je součástí trestního spisu vyjádření bývalých klientů H-Sytému, že Smetka nejenže neuhradil podvedeným lidem ani korunu, ale navíc se pokusil protiprávně vyvést svůj majetek, aby o něj nepřišel. "Proto také bylo zahájeno vyšetřování a byl zajištěn majetek odsouzeného," připomněla loňský vývoj Marvanová. Podezření na nelegální vyvádění majetku prověřuje policie, zatím bez konkrétních zjištění, vyšetřování by mělo být ukončeno v březnu.

Marvanová navíc napadá verdikt soudu proto, že o propuštění Smetky rozhodoval soud bez spisu, což je podle ní v rozporu s trestním řádem. "Pokud by Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodoval podle zákona, měl soudce žádost o podmíněné propuštění zamítnout," je přesvědčená advokátka.

Realitní společnost H-Systém založil Petr Smetka roku 1993. Podle rozsudku nalákal na levné bydlení tisícovku klientů, od počátku jednal s podvodnými úmysly. Z peněz klientů, kteří do výstavby bydlení vložili zálohy, totiž manažeři společnosti investovali do zcela jiných projektů. Navíc lidem zcela zatajili, že pozemky, na nichž má stát jejich nový domov, jsou zastaveny ve prospěch banky. Soud ho za to poslal na 12 let do vězení.

Témata: soudy | zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama