Experti začnou bojovat s praním špinavých peněz. Policie na to nestačí

Praha - Vytvoření základů neformální sítě expertů na praní špinavých peněz, kteří budou na potírání legalizace výnosů z trestné činnosti celosvětově spolupracovat, je cílem dvoudenní mezinárodní konferenci, jež ve čtvrtek začala v Praze. Na setkání se sjeli odborníci z 34 států světa.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Jak na tiskové konferenci upozornil policejní prezident Petr Lessy, jde o vyvrcholení několikaletých snah o vytvoření sítě odborníků z různých oborů pro spolupráci na mezinárodní úrovni, která by fungovala vedle běžné formalizované mezinárodní spolupráce při vyšetřování. "Jedná se o první takové setkání, kdy jde o nastavení základních pravidel spolupráce nebo přijetí stanov," uvedl náměstek ředitele protikorupční policie Emil Kračmar.

Právě Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality ustavující setkání AMON 2012 (Anti Money laundering Operational Network) zorganizoval, a to s podporou Eurojustu, který v Praze zastupoval Ladislav Hamran. Výhodou takové spolupráce je podle představitelů nejen výměna aktuálních informací a poznatků, ale také například analýza právního prostředí jednotlivých zemí a sjednocování evropské, resp. celosvětové legislativy v boji se špinavými penězi. "Smyslem není jen analýza legislativy jednotlivých zemí, ale chceme využít to, co je v jednotlivých právních úpravách pro potírání legalizace výnosů z trestné činnosti pozitivní a naopak eliminovat to, co je negativní," poznamenal k tomu Kamil Kouba z Odboru mezinárodní spolupráce a metodiky Kamil Kouba.

Zatímco získávání informací při vyřizování mezinárodní právní pomoci trvá vzhledem k formalitám týdny až měsíce, takováto síť odborníků umožní takřka okamžitou reakci. Členy AMON jsou totiž současní nebo bývalí policisté se specializací na boj proti praní špinavých peněz, tak i státní zástupci a představitelé justice. Díky úzké spolupráci mohou podle náměstka ředitele Europolu Oldřicha Martinů členské státy lépe čelit novým formám praní špinavých peněz, které přináší zejména rozvoj internetu a dalších technologií. "Jak dnes zaznělo na jedné z přednášek o nových trendech, policie je 6 až 7 let pozadu," uvedl Martinů.

Jak dodal policejní prezident Lessy, činnost sítě AMON bude hrazena z peněz Evropské unie.

Témata: Praha | konference
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo vydrží bez peněz? Nejotrlejší jsou učitelé a stavaři

21.07.2018 11:38 Praha - Bez pravidelného příjmu ze zaměstnanců vystačí nejdéle pracovníci ze stavebnictví a učitelé…

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama