Gott vrátil úder spisovatelům: Všechno je jinak, chci očistit své jméno

Praha – Skupina českých spisovatelů se ohradila proti tomu, aby zpěvák Karel Gott vystoupil na Lipském knižním veletrhu 2019 na tzv. Roku české kultury. Napsali proto dopis Martinu Kraflovi, programovému koordinátorovi Moravské zemské knihovny v Brně pro Leipziger Buchmesse 2019. Proti informacím v dopise se ale Gott důrazně ohradil.

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Gott, Karel

Spisovatelé v dopise zveřejněném na facebooku mimo jiné žádali, aby bylo vystoupení Karla Gotta bezodkladně zrušeno či vyjmuto z kalendáře akcí „Rok české kultury“.

Asociace na facebooku mimo jiné argumentovala Gottovou minulostí. „Jde o doprovodný program, ale stále by to mělo jistým způsobem reprezentovat českou kulturu. Pokud je na závěr akce připomenutí Charty 77, tak člověk, který je hlásnou troubou tzv. Anticharty, tak je to docela protimluv. Primárně ale jde o českou literaturu, o prezentaci české literatury a knih, tak by to měli organizátoři konzultovat s těmi, kteří českou literaturu zastupují a české literatuře se dlouhodobě věnují,“ uvedli spisovatelé.

Jak se ale zdá, spisovatelé neměli přesné informace. „Management pana Gotta byl zkraje letošního roku osloven českým promotérem z důvodu poptávky vystoupení Karla Gotta, které se mělo uskutečnit v říjnu letošního roku v Lipsku. Mělo se jednat o vystoupení v rámci Českého roku v Lipsku, který organizuje Ministerstvo kultury České republiky. S pořadateli akce jsme se však na spolupráci nedohodli," cituje Gottovu mluvčí Anetu Stoltzovou Blesk.

„Ještě podotýkám, že jsme od českého promotéra, ani organizátora, neměli jedinou informaci o tom, že by se mělo jednat o vystoupení, které má jakoukoli souvislost s pádem železné opony. Pevně proto věříme, že organizátor akce uvede vše na pravou míru, aby bylo jméno pana Gotta očištěno,“ dodala.

To za organizátory potvrzuje i Martin Krafl, kterému spisovatelé svůj dopis poslali. „O vystoupení pana Karla Gotta projevil zájem management Plesu v Opeře Lipsko spolu s radnicí města Lipska. Mělo jít o půlhodinové vystoupení 13.10.2018 v rámci zahájení Českého roku kultury v Lipsku. Jednání o možné spolupráci trvala několik měsíců, ale nakonec jsme se na ní nedohodli,“ vysvětlil.

Dodal, že při veřejné prezentaci projektu na různých fórech o vystoupení Gotta informoval vždy s tím, že se o něm teprve jedná: Navíc prý v posledních měsících s touto verzí ani nepracoval. „Na Plese v Opeře Lipsko vystoupí Dagmar Pecková, Epoque Orchestra, Miroslav Hloucal Quartet a jednáme o vystoupení zpěvačky Debbi," doplnil Krafl.

Vstupte do diskuze (73)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: StBák, StBák! Politici zahájili pietní akt, Češi vypískali Babiše za…

21.08.2018 11:45 Aktualizováno Praha - Pietní akt za oběti okupace začal v 11:00 u budovy Českého rozhlasu.Účastní se ho premiér…

ŽIVĚ: Česko si připomíná 50 let od invaze v srpnu 1968

21.08.2018 09:52 Praha - Lidé v celém Česku si dnes připomenou výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy.…

Sovětská invaze očima Čechů: Co dělali obyčejní lidé po příjezdu tanků?

21.08.2018 09:17 Vzhledem k rozložení sil během invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu, nemohli českoslovenští…

Po pražském jaru přišel normalizační mráz. Jak vypadaly perzekuce po srpnu…

21.08.2018 09:00 Normalizace poměrů začala po srpnových událostech opravdu rychle. Prakticky všechny reformy, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama