Ostře sledovaná kauza v Moskvě: Ladislav Špaček se zastal Putina, Rusové prý za nic nemůžou

Praha – Předávání medailí vítězům fotbalového mistrovství světa vyvolalo pořádný rozruch. Podle řady lidí došlo k obrovskému faux-pas, když totiž začalo pršet, jako první byl pod deštník schován ruský prezident Vladimir Putin a pak jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. A jediná žena na pódiu - chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová mezitím mohla. Podle  odborníka na etiketu Ladislava Špačka nejde o chybu Rusů, jak se mnozí domnívali.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Ladislav Špaček pokřtil novou knihu (foto: Mladá fronta, a.s.)

Ruský prezident Putin a později i jeho francouzský protějšek Macron deštníky při předávání medailí hráčům obdrželi, chorvatská prezidentka ale měla smůlu. To vyvolalo velký rozruch, Rusové se podle řady kritiků zachovali jako „burani“, když nechali dámu zmoknout.

Jenže podle Špačka za po pořadatelé nemohou. „Je to selhání ochrany chorvatské prezidentky. Žádný prezident nemůže nikam bez doprovodu. Na takové veřejné akci, musí mít vedle sebe vždy svého bodyguarda, který je odpovědný za to, že když začne pršet, tak na prezidenta či prezidentku pršet nebude,“ vysvětlil pro Lidovky.cz expert.

„Jestli se chorvatský ochránce nepostaral o svoji šéfku, je to na padáka. Měl dostat deštník od pořadatelů nebo si vzít svůj. V lóži deštníky pochopitelně mají, zvláště když se schyluje k dešti. A pokud ochránce tou dobou v blízkosti prezidentky zrovna nebyl, tak je to další selhání. Jde o veřejnou ostudu pro chorvatskou ochranku,“ vysvětlil bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla.

Uznává sice, že mezi hlavní úkoly ochranky patří chránit bezpečnost svěřené osoby, přesto prý musí myslet i na takové věci, jako je deštník. „Například česká ochranka pomáhá našemu prezidentovi vstávat, choditdo schodů nebo mu nosí hůl. Deštník je naprostá samozřejmost,“ dodal Špaček.

Mezi ty, kteří Rusy, potažmo prezidenta Vladimira Putina, kvůli deštníku kritizovali, patří například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Svět teď vidí Rusko jaké je : Na trávníku stojí ruský a francouzský prezident a chorvatská prezidentka. Spustil se liják. Nad Putinem okamžitě vyrostl deštník, na Macrona a Kitarovičovou pršelo. Hostitele Putina ani nenapadlo, že by svůj deštník nabídl dámě. On je ten hlavní...“ rýpnul si na twitteru.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: Rusko tepe Česko, lidé Babiše. Pietní akce k srpnu 1968 vrcholí

21.08.2018 21:20 Aktualizováno Praha - Lidé v celém Česku si dnes připomenou výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy.…

ŽIVĚ: Velkolepý koncert na Václavském náměstí uzavírá připomínku událostí…

21.08.2018 20:43 Aktualizováno Praha - V celé republice se dnes konají výstavy, koncerty, vzpomínková a pietní shromáždění.…

Komunisté protestují proti přepisování dějin, Babiše na pietě vypískali.…

21.08.2018 20:11 Praha - V demonstraci proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho vládnímu hnutí se proměnil…

Sledovali jsme ŽIVĚ: Drž hubu StBáku! Češi na pietě vypískali Babiše a…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Praha - Pietní akt za oběti okupace začal v 11:00 u budovy Českého rozhlasu.Účastnil se ho premiér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama