Stát rozjel nový boj proti metamfetaminu. Černý trh ale pořád existuje

Praha - Léky s obsahem pseudoefedrinu jsou obsaženy v mnoha léčivých přípravcích, které od 1. července podléhají přísné kontrole. Tyto léčiva se budou nově vydávat přes elektronický Registr léčivých přípravků tak, aby stát mohl kontrolovat množství pseudoefedrinu pro každého jednotlivého pacienta. Maximální množství je omezeno na 900 mg a musí dodržovat časový limit sedm dnů. Stát tak chce zabránit zneužívání těchto léků v nelegální výrobě metamfetaminu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Spotřeba pervitinu v Česku roste

Elektronická kontrola opatření začíná platit od už od července. Ministerstvo vnitra a Ministerstvo zdravotnictví však upozorňují, že nová opatření se běžného pacienta nijak nedotknou.

„Jde o další krok v komplexu řešení kriminality spojené s metamfetaminem. Za posledních deset let došlo v České republice k nárůstu problémových uživatelů pervitinu, roste bohužel i spotřeba této drogy. Proto je třeba přijímat opatření, která sníží dostupnost chemických látek k výrobě pervitin,“ uvedl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. 

Zneužívání tímto lékem s sebou nese kriminální a také zdravotní rizika. Metamfetamin v Česku je drogou číslo jedna v nelegální výrobě. „Z hlediska práce s uživateli pervitinu mí kolegové, kteří pracuji přímo s klienty, konstatuji, že máme už dlouhé roky poměrně stabilní počty klientů užívajících pervitin,“ řekla předsedkyně asociace nestátních organizací poskytujících pomoc osobám ohroženým závislostním chováním Helena Rampachová pro server EuroZprávy.cz. „Domníváme se, že toto opatření situaci nijak výrazně nezmění,“ doplnila.

Podle Rampachové se může stát, že lidé závislí na pervitinu si budou hledat jiné způsoby, jak se k takovým látkám dostat a lze očekávat, že to bude větším zapojením do černého trhu.

 Většina látek zneužívaných k nezákonné výrobě pervitinu v Česku podle Ministerstva zdravotnictví je nelegálně dovážena ze zahraničí. Pseudoefedrin používaný v malých domácích laboratořích je získáván i z léčivých přípravků vydávaných bez lékařského předpisu.

„Při výdeji léčiva se pacient prokáže občanským průkazem tak, jako nyní. Zápis identifikačních údajů však bude proveden do Registru pro léčivé přípravky s omezením nikoliv do vnitřní evidence lékárny, jako tomu bylo doposud," dodává zastupující ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

„Může sice dojit k omezení dostupnosti těchto léčiv pro velké výrobce pervitinu, současné ale většina výrobců v Česku jsou male domácí várny, kde si vaří lidé drogy pro vlastní potřebu. Ti se začnou obracet mnohem více právě na zmíněny černý trh,“ doplnila Rampachová.

Témata: Drogy | léky | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VÍME PRVNÍ: Česká televize odvysílá projev slovenského prezidenta k srpnu…

20.08.2018 10:45 Aktualizováno Praha - Česká televize odvysílá projev slovenského prezidenta Andreje Kisky k 50. výročí událostí…

Zámek v Horním Maršově zachvátil požár, škoda je přes pět milionů

19.08.2018 18:56 Aktualizováno Horní Maršov (Trutnovsko) - Požár zámku v Horním Maršově na Trutnovsku zničil střechy na celém…

Sovětská invaze očima Čechů: Co dělali obyčejní lidé po příjezdu tanků?

19.08.2018 09:17 Aktualizováno Vzhledem k rozložení sil během invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu, nemohli českoslovenští…

Jak probíhala srpnová invaze? Neuvěřitelně hladce, o sovětské armádě neměl…

18.08.2018 18:44 Aktualizováno Po padesáti letech je invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ze srpna 1968 poslední…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama