Historický průlom? Čeští historici budou v Rusku diskutovat o roce 1968

Praha - Konferenci o možných ponaučeních z roku 1968, která se příští týden koná v Moskvě, spolupořádá Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Její účastníci ze zemí východní i západní Evropy představí různé pohledy na události roku, který měl významný dopad nejen na Československo.

Přidejte svůj názor 79 komentářů

okupace 1968

Českou stranu bude reprezentovat bývalý předseda Senátu Petr Pithart, ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra, historikové Martin Valenta a Martin Groman a novinář Josef Pazderka.

Podle zprávy ÚSTR se konference pokusí v mnoha různých formách zachytit, v čem rok 1968 může být poučný nejen pro historiky. O důsledcích roku 1968 pro kulturní i politický život promluví například i ruská spisovatelka a scenáristka Ljudmila Ulická, polský historik a publicista Adam Michnik, ruská kulturoložka a historička Irina Ščerbakovová nebo německý historik Gerd Koenen.

Součástí programu je i francouzský film "Květen roku 68, podivné jaro" spojený s debatou s jeho režisérem Dominiquem Beauxem. "Film vypráví o událostech května 1968 ve Francii z hlediska těch, kteří čelili demonstrantům: policistů, vedoucích podniků, státních představitelů, vojáků, komunistických funkcionářů," uvedl ÚSTR. Na programu je také kulatý stůl s názvem Od pražského jara k přestavbě, který organizuje Nadace Michaila Gorbačova.

Při debatě se mají sejít účastníci a pamětníci událostí v Československu a v Sovětském svazu v přelomovém roce. Budou se číst výňatky z deníku Pravda ze srpna 1968, ale také z Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí nebo z knihy Poledne Natálie Gorbaněvské, která popisuje stíhání účastníků demonstrace 25. srpna 1968 na Rudém náměstí. Jak řekla ČTK mluvčí ústavu pro studium totalit Darja Čablová, konference má mnoho pořadatelů a široká účast naznačuje, že prezentované pohledy na rok 1968 budou z různých úhlů.

Moskevská konference se koná od 30. května do 1. června. Zakončí ji promítání politického dramatu Karla Kachyni Ucho.

Vstupte do diskuze (79)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je to úplně jinak, než se říká! Tragická zpráva vyvolala konflikt mezi…

20.06.2018 13:59 Praha - Rodinu Okamurových zasáhla smutná zpráva. Tatínek Hayata, Tomia a Osamu Okamurových, který…

V Egyptě mi všechno vyšlo. Budu vysmátý, chlubil se Kramný. Podle spolku…

20.06.2018 11:18 Praha - V kauze Petra Kramného existuje velké množství nesrovnalostí. Tvrdí to spolek Šalamoun,…

Úřad likviduje lidi bojující proti Babišovi? Aktivisté zuří kvůli pokutě…

20.06.2018 09:11 Praha - Podnikatel, který před loňskými parlamentními volbami prodával oblečení s nápisy…

Definitivně mu hráblo, to je krutý žert a dno. Okamura získal známého muže…

20.06.2018 08:44 Praha - Velký rozruch vyvolala na sociálních sítích zpráva, že předseda Národní rady osob se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama