Děti zbystřete, v Rožnově zahájili výstavu hraček

Rožnov p. R. (Vsetínsko) - Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku dnes začaly dvě nové výstavy letošní sezony. Návštěvníci si mohou v prostorách Sušáku až do jara příštího roku prohlédnout expozici o hračkách nazvanou Hračky moje nejmilejší aneb Jak jsme si hráli a výstavu Dílna lidové umělecké výroby.

Přidejte svůj názor

hračky

V první výstavě budou k vidění hračky různého původu ze sbírek muzea, které jsou po většinu času skryté v depozitáři, sdělila ČTK mluvčí muzea Pavlína Polášková.

"Mohlo by se zdát, že děti vyrůstající v chudobných rodinách nebo na vesnicích, kde samozřejmostí bylo větší či menší hospodářství, neměly pro samé povinnosti čas si hrát. Ale není tomu tak. Prostor na hraní se vždycky našel, třeba i při pasení dobytka. A hračka doma vyrobená se do paměti možná zapíše o to víc," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Muzeum má ve svých sbírkách asi 700 kusů hraček. "Nejedná se o kolekci záměrně systematicky tvořenou, která by dokumentovala vývoj a typ určité hračky. Ty se do muzea dostávaly nahodile při výkupech vybavení domácností a příležitostnými dary. Podomácku vyrobené hračky z prostředí valašského venkova šly z ruky do ruky, a tak se je vzhledem k omezené životnosti většinou nepodařilo uchovat," uvedla mluvčí.

Podle náměstkyně pro odbornou činnost Evy Kuminkové pocházejí vystavené hračky z období od konce 19. století do poloviny 20. století. Nechybí ani prezentace současné výroby hraček. Děti si dříve na Valašsku nejčastěji hrály s hračkami, které jim doma vyrobili rodiče, a také s těmi, které si udělaly samy. "Jsou zde panenky, dřevěné vozíčky, stoličky, nábytky pro děti, v takovém jednoduchém duchu, jak se to dalo vyrobit doma," řekla ČTK Kuminková.

Druhá výstava představuje upomínkové předměty z produkce Dílny lidové umělecké výroby muzea za uplynulých 50 let. "Dílna jako dílčí specializovaný provoz muzea byla založena z popudu tehdejšího ředitele Jana Rudolfa Bečáka v roce 1967," uvedla mluvčí. Vznikaly miniatury chalup, valašky, misky, dózy, kořenky a svícny, malované hračky i dřevěná bižuterie a od 90. let také plastiky madon a svatých.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další známý umělec se posmívá Zemanovi. Nedělej ze sebe většího vola,…

19.06.2018 16:41 Aktualizováno Praha – Zpěvák Ondřej Ruml nepatří k těm umělcům, kteří by se často vyjadřovali k aktuální…

Zeman přijal "p*če" komunisty? Češi zasadili Hradu těžkou ránu

18.06.2018 22:29 Aktualizováno Praha - Česká lidová tvořivost je nekonečná a svědčí o tom i množství satirických stránek na…

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama