České firmy chtějí zaměstnávat migranty. Žádní tu ale nejsou

Praha - České firmy se potýkají se zoufalým nedostatkem zaměstnanců. Pracovních míst je mnoho a lidí málo. Nezaměstnanost je rekordně nízká a zaměstnavatelé se tak uchylují k alternativním řešením.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

zaměstnanci

Podle Hospodářské komory chybí na pracovním trhu až 300 tisíc lidí. Firmy se o zaměstnance přetahují už natolik, že letos podle odhadů ekonomů vzrostou mzdy o 9 procent. Zaměstnavatelé proto na politiky tlačí, aby usnadnili příchod pracovních sil ze zahraničí.

V Česku je nejméně nezaměstnaných od roku 1997. Jen nepatrná část nezaměstnaných má ale schopnosti (a ochotu) na volná pracovní místa nastoupit. Česká nezaměstnanost (3,2 procenta) je nejnižší v Evropě.

S příchodem teplého počasí začaly i venkovní sezónní práce. Zaměstnavatelé proto poptávají 267 tisíc lidí. K dispozici jich je ale pouze 242 tisíc. „Taková situace nemá v Evropě obdoby a jinde ve světě je typická snad jen pro Japonsko,“ upozornil pro web Česká pozice hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek.

Pokud tedy firmy nechtějí odmítat zakázky a nechtějí se (či nemohou) přetahovat o stávající zaměstnance s jinými firmami, poohlížejí se po pracovních silách v zahraničí. Do Česka tak proudí stále více cizinců.

Ukrajinci již patří k českému folkloru. Stále častěji k nám ale za prací migrují i lidé z jihu Evropy, například Španělé, Italové nebo Řekové. Jejich země jsou totiž v opačné situaci než Česko - mají vysokou nezaměstnanost a lidé musejí hledat práci v zahraničí.

Ani to ale nestačí. Loni smělo do České republiky na základě rozhodnutí vlády přijít 10 tisíc Ukrajinců, kvóta byla bleskově vyčerpána. Letos jich může přijít dvakrát tolik, firmy ale stále zoufale hledají další a další pracovní síly.

Stát proto zvažuje, že do Česka přijme zhruba tisícovku pracovníků z Mongolska a stejný počet lidí z Filipín. Ti by nastoupili zejména na pozice manuálně pracujících dělníků. Firmy by také byly rády, aby vláda schválila kratší pracovní úvazky.

Situace na trhu práce nahrává i odborům. Ty jsou v současné situaci schopny vyjednat pro své zaměstnance výrazný nárůst mezd. Očekává se přitom, že míra nezaměstnanosti by měla dále klesat, nikoliv však dramaticky.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další známý umělec se posmívá Zemanovi. Nedělej ze sebe většího vola,…

19.06.2018 16:41 Aktualizováno Praha – Zpěvák Ondřej Ruml nepatří k těm umělcům, kteří by se často vyjadřovali k aktuální…

Zeman přijal "p*če" komunisty? Češi zasadili Hradu těžkou ránu

18.06.2018 22:29 Aktualizováno Praha - Česká lidová tvořivost je nekonečná a svědčí o tom i množství satirických stránek na…

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama