Drzost nad drzost. Slátanina za naše peníze. V Brně to vře kvůli hře, ve které Ježíš znásilní muslimku, lidé podepisují petici

Brno - Neutuchající kontroverzi vyvolává hra Národního divadla v Brně Naše násilí, vaše násilí. V kontroverzní hře, která se má vyjadřovat k současné uprchlické krizi a terorismu. v jedné ze scén znásilní Ježíš muslimku. Proti jejímu uvedení v rámci festivalu Divadelní svět Brno nyní lidé sepisují petici.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Brno

Proti hře se v minulých dnech ozval otevřeným dopisem náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL). Ten upozornil, že hra by se mohla dotknout náboženského cítění mnoha obyvatel města a doporučil její stažení z repertoáru. Ostřeji se ve videu publikovaném na svém facebookovém účtu vyjádřil předseda SPD Tomio Okamura: „Nejsme muslimové a nikdo z nás nepůjde hodit bombu na herce, nebo autora téhle ubohosti. Je pouze k zamyšlení výmluva pořadatelů i autora, že perverzní hra má prý upozornit na problematiku Evropy a uprchlické krize, ignorace a strachu, a zamýšlí se nad otázkami, zda lidé truchlí nad oběťmi teroristických útoků v Paříži a Bruselu, stejně jako nad zemřelými v Bagdádu nebo Kábulu.“ Divadelníci se brání, že hra má pouze vyvolat diskusi, a veškeré námitky odmítají s tím, že se jedná o cenzuru a porušení umělecké svobody.

Nyní vznikla proti uvedení hry petice, která prohlašuje: „Dle našeho názoru však hra nevyvolává diskuzi, ale dochází k "vyššímu stupni" - narušení sociálního smíru. Vyvolávat diskuzi na téma uprchlické krize lze dostatečně i mnohem méně provokativním způsobem - o což se úspěšně zasadila např. nedávno v Praze uvedená hra "Evropa".“ Podle autorů petice je ježíš Kristus obecně považován za vzor mravní čistoty a jeho učení je základem nejen pro křesťanství ale i pro islám a českou kulturu.

„Není náhodou, že předmětná hra byla v mnoha dalších zemích zakázána či stažena z programu. Brno se však nepochopitelně snaží být ostrůvkem nesprávně chápané "svobody", jakéhosi "bezbřehého liberalismu", kdy pod rouškou svobody projevu odmítá zasáhnout proti zjevně zvrácené produkci, na kterou již svoboda projevu nedopadá,“ soudí o pohnutkách umělců.

Pod petici se zatím podepsalo přes 1400 lidí. Diskuse na facebooku petice názory jejích autorů většinou schvalují, „Drzost nad drzost. Navíc z peněz z veřejného rozpočtu, které by byly jistě užitečnější na jiné umělecké projekty, než je tato slátanina,“ odsuzuje uvedení hry Michaela Tsima.

Jiní jsou umírněnější: „Proč petice? Když jim tam nikdo nebude chodit, tak to stejně odpískají. Mne by jen zajímalo, který rádoby "inteligent" něco takoveho může vůbec naplánovat a zrealizovat..“ doporučuje uživatel s přezdívkou Jochanan Casam.

Ojediněle se objevuje i názor na podporu divadelníků: „Cenzurovat umění je podle mě blbost, berte to s odstupem, koho to nezajímá nebo uráží, chodit na to nemusí...hru jsem neviděl, ale dokud tam přímo nenabádají k ubližování ostatním, nebo "nekomentují" násilí pozitivně, ať si v rámci divadelní hry dělají, co chtějí...máme tu svobodu vyznání, a svobodu projevu...postarejme o to, aby to tak zůstalo...“  doporučuje všem odpůrcům Jiří Strmiska.

Na hru, která bude poprvé uvedena v květnu, je podle divadelníku již dnes vyprodáno. Podle některých úvah, lístky mohli skoupit odpůrci představení a při uvedení hry budou demonstrovat a rušit ji.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud udělil trest za pašování rohů, většinu obviněných osvobodil

14.07.2018 11:09 Praha - Soud zprostil obžaloby většinu lidí, které žalobci vinili z účasti v gangu obchodujícím s…

Babiš je psychopat. Opovrhuji všemi, kteří mu dali hlas. Styďte se! Známý…

13.07.2018 22:01 Aktualizováno Praha - Český výtvarník, hudebník, performer a bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knižák…

Zeman na tom není dobře? Po summitu se objevily zprávy, co vše prováděl na…

13.07.2018 22:01 Aktualizováno Brusel/Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu reprezentoval Českou republiku na summitu NATO v…

Šéf zlínského divadla poslal otevřený dopis Babišovi: Kdyby byla Česká…

13.07.2018 12:06 Zlín - Ředitel Městského divadla Zlín a kandidát STAN do zastupitelstva města Zlín Petr Michálek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama