Důkaz o Asadově nevině? Novinářky se naštvaly kvůli Sýrii, Čechům poslaly důrazný vzkaz

Praha - Novinářky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová v minulých dnech komentoval situaci v Sýrii. „Jen popisujeme realitu,“ vysvětlují reportérky, které Sýrii opakovaně navštívily. Některé reakce na jejich články z poslední doby je vedly k tomu, že vydaly společné prohlášení

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Sýrie

„Dlouhodobě se snažíme poukazovat na to, že syrský konflikt je válka, která se nevede jen na bojišti, ale i v médiích. Této propagandy se účastní všechny strany tohoto již dnes globálního konfliktu. Od Ruska, Íránu, přes Turecko, Saúdskou Arábii, Katar až po USA. Snažíme se při své práci maximálně využívat svých zkušeností z místa. V Sýrii jsme pracovaly společně 6x, jen jednou se nám podařilo získat syrská (režimní) víza. Po zveřejnění našich materiálů a poté, co jsme publikovaly, jak s námi režim zacházel na místě (zákazy, omezování práce, bránění ve svobodném přístupu k našim kontaktům), již víza zřejmě nedostanem,“ popisují svoje zkušenosti české žurnalistky.

Poukazují také na to, že žijeme v době informační války mezi NATO a Ruskem. Boj se zatím vede o mysl lidí. Ruská informační válka má určitě navrch a je intenzívnější. Naše společnost se tak stala velmi polarizovanou. Buď jsi pro ruská nebo protiruský. Není nic mezi tím. A kdo není s námi, ten je proti nám. Věřte nebo ne, nejsme agentky ani Putina, ani Asada, ani nikoho jiného,“ uvedly Klicperová a Kutilová v prohlášení zveřejněném na facebooku.

I proto se jim nelíbí, jak někteří na jejich texty reagují. „Je smutné, že se musíme bát takového nálepkování jen proto, že se snažíme přistupovat k práci kriticky a nepřejímat propagandu ani jedné, ani druhé strany. V případě posledního útoku v Sýrii jsme zastávaly legitimní postoj, kdy jsme před úderem na Sýrii žádaly důkazy o chemickém útoku. To stačilo, aby nás nejrůznější skupiny lidí začaly zneužívat a ohánět se námi coby důkazem o “nevině” Asada. Nic takového jsme nikdy neřekly. Pouze jsme chtěly slyšet fakta, a ne propagandu některé ze stran,“ vysvětlují.

Zdůrazňují, že jako novinářky jezdí pravidelně do Sýrie a Iráku ke všem možným stranám konfliktu. „Vidíme na vlastní oči a cítíme na vlastní kůži dopady této války. Snažíme se být v rámci možností objektivní a vidět syrskou válku i očima obyčejných Syřanů - ne jen ruskou/protiruskou optikou. Hledáme fakta a pravdu. A kloníme se k názoru, že svět není černobílý - tedy ne vše americké je dobré a ne vše ruské je špatné. Bohužel ale pro mnoho lidí je toto nepřijatelné. Bohužel,“ dodávají zklamané novinářky.

Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při nehodě v centru Prahy bylo na stavbě v Mikulandské ulici 45 lidí

18.07.2018 16:31 Praha - V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské ulici v Praze zřítila při rekonstrukci dvě…

Tygry z klecí zřejmě někdo úmyslně pustil, tvrdí majitel bioparku

18.07.2018 15:32 Klamoš (Hradecko) - Pondělní útěk lva a dvou tygrů z klecí v Bioparku Štít na Hradecku má podle…

Za útěk šelem z Bioparku Štít padla pokuta 30 tisíc korun

18.07.2018 12:23 Hradec Králové - Policie začala pondělní útěk lva a dvou tygrů v soukromém Bioparku Štít u obce…

Vláda je Čechům pro smích? Hledají se zájemci o posty ministrů. Zn.…

18.07.2018 10:00 Aktualizováno Praha - Celé Česko se baví čistkami ve vládě. Už dvěma ministrům se stalo osudným údajné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama