Jiný pohled na Sýrii: Proč by Asad páchal takový útok? Novinářka má pochybnosti, poukazuje na zásadní nesrovnalosti

Praha - Svět zvažuje, jak zareaguje na údajný plynový útok v syrské Dúmě. Západ z něj viní syrský režim, prezident Bašár Asad ale jakoukoliv vinu popírá. A na jeho straně stojí i jeho spojenec - Rusko. Pochybnosti o tom, zda k útoku došlo a zda za jím opravdu stojí Damašek, má i česká válečná reportérka Lenka Klicperová.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Sýrie, ilustrační foto

Klicperová o situaci v Sýrii mluvila v České televizi. „Bohužel času bylo málo, takže jsme nemohli celou věc probrat podrobněji,“ posteskl si na facebooku, kde zveřejnila další svoje postřehy. „Snažím se od začátku poukázat na to, že konflikt může vyeskalovat do obřích rozměrů na základě nevyšetřené události, která se analyzuje pouze na základě fotek a videi, které dodala jedna strana konfliktu - tedy Syrian Civil Defence, tzv. Bílé Helmy, které pracují pouze na územích ovládaných džihádisty (ať už je to Nusra v Idlibu, Ahrar aš Šam, nebo Jaish al Islam.) A jsou na ně přímo napojení,“ připomíná novinářka, která se problematice Blízkého východu věnuje.

Zdůrazňuje, že chybí jakýkoliv nezávislý důkaz. „Ale USA to už stačí k rozpoutání další šílenosti, na kterou nedoplatí nikdo jiný než obyčejní Syřané, kteří už po sedmi letech nechtějí nic jiného než mír. Kdyby syrskou válku nesponzorovaly světové a regionální mocnosti jako Rusko, USA, Írán, Turecko, Katar, Saúdská Arábie, dávno by skončila, protože by ji neměl kdo financovat...“ naznačuje Klicperová.

Útočit v Dúmě podle ní mohl téměř kdokoliv. „Pokud byl ten útok spáchaný chlorem, tak není vůbec žádný problém, aby tento chlor měla a mohla použít jako bojovou zbraň jakákoliv organizace, která v té oblasti působí. Chlor není nic složitého na skladování a na výrobu. Sama jsem mnohokrát na místě viděla v Sýrii nebo v Iráku obrovské chemické sklady, které používal třeba Islámský stát a vzhledem k tomu, jak se s těmito zbraněmi obchoduje na Blízkém východě, tak nevidím vůbec žádný problém, aby si tuto zbraň mohla opatřit jakákoliv jiná islamistická organizace,“ vysvětluje Klicperová.

Ta také pro ČT zdůraznila, že skoro celou východní Ghútu již dobyly síly syrského prezidenta Bašára Asada. „Zbývalo tam pár posledních islamistů z Džajš al-Islám, se kterými ale už také udělal dohodu, že se odsunou na sever Sýrie. Tak já z logiky věci nevidím vůbec žádný důvod, proč by Bašár Asad páchal takovýto útok,“ uvádí.

Západní země zvažují, jak na dění v Sýrii zareagují. „Stále čekáme na rozhodnutí Donalda Trumpa ohledně zásahu v Sýrii. Vzhledem k tomu jak už dnes mění rétoriku, doufám, že najde jiné, než silové řešení, které by znamenalo konfrontaci s Ruskem a Íránem. Ale bezpochyby už se ze Sýrie nestáhne, jak ještě nedávno avizoval. Tak dejme si možná bez emocí na stůl logické argumenty, komu tento nevyšetřený útok nejvíce prospěl...“ dodala na facebooku novinářka.

„Pokud ten konflikt zase eskaluje a USA vstoupí do války, začnou ostřelovat režimní pozice, tak můžeme předpokládat, že tam bude růst další počet mrtvých, bude růst počet vysídlených lidí, kteří budou muset opustit domovy. Budeme muset řešit zase další migrační vlnu, která se bude snažit Sýrii opustit,“ nastiňuje Klicperová, co by se mohlo stát.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud udělil trest za pašování rohů, většinu obviněných osvobodil

14.07.2018 11:09 Praha - Soud zprostil obžaloby většinu lidí, které žalobci vinili z účasti v gangu obchodujícím s…

Babiš je psychopat. Opovrhuji všemi, kteří mu dali hlas. Styďte se! Známý…

13.07.2018 22:01 Aktualizováno Praha - Český výtvarník, hudebník, performer a bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knižák…

Zeman na tom není dobře? Po summitu se objevily zprávy, co vše prováděl na…

13.07.2018 22:01 Aktualizováno Brusel/Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu reprezentoval Českou republiku na summitu NATO v…

Šéf zlínského divadla poslal otevřený dopis Babišovi: Kdyby byla Česká…

13.07.2018 12:06 Zlín - Ředitel Městského divadla Zlín a kandidát STAN do zastupitelstva města Zlín Petr Michálek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama