Ježíš znásilňující muslimku? Hra znechutila biskupa Malého. Ozvali se i naštvaní diváci

Brno/Praha - Součástí květnového festivalu Divadelní svět Brno má být také Naše násilí a vaše násilí, v níž mimo jiné Ježíš znásilňuje muslimskou ženu. Ta ještě před svým uvedením vyvolala velké kontroverze. Ohradil se proti ní i mons. Václav Malý.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Mahenovo divadlo v Brně

Hra chorvatského režiséra Frljiće „Naše násilí, vaše násilí“ vyvolává podle pomocného biskupa pražského Václava Malého oprávněný nesouhlas. „Jsem nemile překvapen, s jakou necitlivostí organizátoři obhajují uvedení hry v Brně, aniž berou v potaz, že svoboda slova je pokřivena, pokud prezentuje sice dramaticky nadsazenou, ale nechutnou a urážlivou scénu o Ježíši,“ uvedl duchovní na sociálních sítích.

Vůči hře se již v minulých dnech kriticky vymezil například náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který otevřeným dopisem požadoval od ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, aby uvedení tohoto díla ještě zvážil. Poukazoval přitom na to, že jde i inscenaci, který vyvolává silně negativní emoce a rozděluje společnost. Poukazuje na to, že motivy použité ve hře uráží křesťany a že v nich vyvolává pocit ohrožení svobody jejich vyznání.

„Jsem přesvědčen o tom, že umění má lidi spojovat, a ne rozdělovat. Obrací se na mě celá řada lidí včetně samotných divadelníků, že plánovaná hra Naše násilí a vaše násilí v nich vzbuzuje silně negativní emoce. Například zde Ježíš znásilňuje muslimskou ženu," uvedl Hladík na sociálních sítích. „Tato negativní emoce se dá přirovnat snad jen k takovým pocitům, jaké by vyvolalo relativizování a zesměšňování holokaustu," napsal Hladík v dopise Glaserovi.

Někteří si na uvedení hry stěžovali také na facebookových stránkách Národního divadla. „Uvědomil si pan ředitel vašeho divadla, že Ježíš na rozdíl od Mohammeda, neznásilňoval, nezabíjel a i kdyby nakrásně chtěl tak by muslimku znásilnit nemohl neboť za jeho života islám neexistoval? Zajímalo by mě zda by si národní divadlo Brno, dovolilo uvést hru ve které Mohammed znásilňuje křesťanské ženy (ale nejen křesťanské) což k Mohammedovi patří, protože on vrah a násilník byl. Na rozdíl od Ježíše. Jinak nejsem pokřtěn, nejsem bigotni věřící. Ano věřím že bůh je, ale žiju si podle svého. Ale tohle mě fakt dovede zvednout ze židle,“ napsal jeden z naštvaných diváků.

Další divák naopak uvedení hry ocenil. „Jsem velmi rád, že Národní divadlo Brno uvede tuto hru v rámci festivalu Divadelní svět Brno, a to navzdory protestům některých zapšklých konzerv, které by opět, stejně jako za komára, chtěly cenzurovat, cenzurovat a cenzurovat,“ uvedl na facebookových stránkách divadla. 

Sám Glaser v reakci zaslané médiím uvedl, že program festivalu sestavuje dramaturgická rada, kterou tvoří vysokoškolsky vzdělaní dramaturgové všech brněnských divadel. „O zařazení jednoho každého představení na program se vedou dlouhé diskuse. Na program festivalu se tak nedostane žádné představení, na kterém nepanuje většinová shoda," uvedl Glaser. Podle něj je legitimní, že současné umění vyvolává diskusi o nejkontroverznějších otázkách současnosti.

Postoje tvůrců podle něj mohou vzbudit negativní emoce, případně názorově rozdělovat společnost. „To je ovšem, podle mne, znakem demokracie. Můžeme zaujímat naprosto rozdílná stanoviska a názory, vynášet o různých skutečnostech naprosto odlišné hodnotící soudy - například co je a co není umění, co je a co není kvalitní. Součástí našeho civilizačního okruhu je však stále i ono výše uvedené právo umělecké tvorby, která ke svému vyjádření svobodně používá i obecně sdílené symboly a obrazy," uvedl.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při nehodě v centru Prahy bylo na stavbě v Mikulandské ulici 45 lidí

18.07.2018 16:31 Praha - V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské ulici v Praze zřítila při rekonstrukci dvě…

Tygry z klecí zřejmě někdo úmyslně pustil, tvrdí majitel bioparku

18.07.2018 15:32 Klamoš (Hradecko) - Pondělní útěk lva a dvou tygrů z klecí v Bioparku Štít na Hradecku má podle…

Za útěk šelem z Bioparku Štít padla pokuta 30 tisíc korun

18.07.2018 12:23 Hradec Králové - Policie začala pondělní útěk lva a dvou tygrů v soukromém Bioparku Štít u obce…

Vláda je Čechům pro smích? Hledají se zájemci o posty ministrů. Zn.…

18.07.2018 10:00 Aktualizováno Praha - Celé Česko se baví čistkami ve vládě. Už dvěma ministrům se stalo osudným údajné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama