Nemohu mlčet! Novinář pravidelně zpovídající Zemana promluvil o kauze Kmenty a spol.

Praha - Trojice investigativních novinářů Jaroslav Kmenta, Janek Kroupa a Sabina Slonková tvrdí, že se je policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) snaží zastrašit či odradit od další práce. Podle nich je akce „zjevně koordinovaná" a jejím vedlejším cílem je kriminalizovat investigativní žurnalistiku. Se svými zkušenostmi do diskuze o kauze přispěl i jiný známý novinář – moderátor Luboš Xaver Veselý.

Přidejte svůj názor 135 komentářů

Jaroslav Kmenta

Novináři poukázali na to, že v posledních měsících museli opakovaně vypovídat ke kauzám, jež se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO). Kmenta z magazínu Reportér, Kroupa z Českého rozhlasu a Slonková ze serveru Neovlivní.cz upozornili, že jim od inspekce a policie přišla série předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. V daných věcech už přitom na úřadech vypovídali.

„Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování nás a naše zdroje mají kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce," napsali novináři ve společném prohlášení. „Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvolávaní, spojuje jedna osoba: premiér v demisi Andrej Babiš," uvedli.

Se svými zkušenostmi se do diskuze zapojil i další známý publicista a moderátor Luboš Xaver Veselý, který například na rádiu Frekvence 1 moderuje pořad Prezidentský Pressklub, kde pravidelně zpovídá prezidenta Miloše Zemana.

„Nemohu mlčet! Nemám důvod nevěřit pánům Kmentovi a Kroupovi a paní Slonkové,“ uvedl na facebooku Veselý s tím, že přesně to, co popisují v médiích, má za sebou i on sám. „V souvislosti s níže uvedenou kauzou jsem byl 3x na výslechu na GIPS, 2x na výslechu na Kriminální službě Praha 5, 2x potom u soudu. GIPS se mě ptal pouze na zdroj informace, řekl jsem, že chráním zdroj - tím to zdechlo. Na Kriminálce to samé. Vidím tam dost podobnost,“ uvedl s odkazem na kauzu, kdy ho vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová obvinila, že koupil informace od tehdejšího šéfa protikorupční policie (UOKFK) Tomáše Martince.

Kmenta tvrdil, že zachytil náznaky toho, že se něco chystá. „Předem jsme měli signály – v mém případě z Babišova okolí – že proti nám budou ataky tohoto typu, protože moc škodíme člověku, který je dnes u moci. Beru to jako trest za to, že děláme svobodnou žurnalistiku,“ přiznal Kmenta pro Česká rozhlas. Připustil ale, že neví, na čí objednávku k prošetřování úniků dochází.

„Já jsem se nakonec dozvěděl kdo za tím stál (JUDr. Bradáčová to nebyla). Měl jsem řadu podobných informací, podobně jak popisuje pan Kmenta. Všechno z toho se ukázalo jen klasické "dělat se zajímavým, popř. snaha pomáhat - tedy dostat se k informacím. Já za tím Babiše nevidím, ale tolik podobností s tím mým případem ukazuje jinam. Proč nám novináři v ČT24 neřekli, jaké tam dostávali otázky? Měli bychom jasno,.“ dodal Veselý.

Vstupte do diskuze (135)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Kajínek má novou práci? Kmenta je zděšený a mluví o byznysu se strachem

19.07.2018 13:57 V České republice existuje řada firem, které se zabývají mimosoudním vymáháním pohledávek. Jedna na…

Při nehodě v centru Prahy bylo na stavbě v Mikulandské ulici 45 lidí

18.07.2018 16:31 Praha - V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské ulici v Praze zřítila při rekonstrukci dvě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama