S fungováním demokracie jsou spokojeny tři z pěti lidí, ukázal průzkum

Praha - S fungováním demokracie v České republice jsou spokojeny tři pětiny lidí. Podíl se od loňského průzkumu nezměnil a zůstává nejvyšší od začátku sledování v roce 2004.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lidé

Demokracie je zároveň pro 56 procent lidí lepší než jakýkoli jiný způsob vlády. Vyplývá to z výsledků letošního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se konal v únoru na vzorku 1119 respondentů.

Průzkum CVVM provedla mezi 3. a 15. únorem, tedy měsíc před demonstracemi na obranu demokracie. Na obranu společenských a ústavních hodnot stávkovali ve čtvrtek studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi.

Začátkem března lidé po celé republice demonstrovali například proti zvolení komunistického poslance Zdeňska Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Volbu Ondráčka, který za totality zasahoval jako policista proti účastníkům protirežimních demonstrací, opozice označila za facku demokracii.

Spokojenost s fungováním demokracie v průzkumu nejčastěji deklarovali lidé s dobrou životní úrovní vlastní domácnosti, lidé hlásící se k pravici nebo pravému středu a ti, kteří by ve volbách chtěli volit ANO, ČSSD nebo KDU-ČSL. Naopak nespokojeni jsou voliči KSČM a nevoliči.

Podíl lidí, kteří demokracii považují za lepší než jakýkoli jiný způsob vlády, je s 56 procenty nejvyšší od roku 2004. Za poslední rok stoupl o osm procentních bodů. Na 22 procent klesl podíl lidí, kteří se domnívají, že za určitých okolností může být autoritativní způsob vládnutí lepší než demokratický. Lhostejných je k demokracii 16 procent dotázaných.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Kajínek má novou práci? Kmenta je zděšený a mluví o byznysu se strachem

19.07.2018 13:57 V České republice existuje řada firem, které se zabývají mimosoudním vymáháním pohledávek. Jedna na…

Při nehodě v centru Prahy bylo na stavbě v Mikulandské ulici 45 lidí

18.07.2018 16:31 Praha - V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské ulici v Praze zřítila při rekonstrukci dvě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama