Válka kvůli ČT? Češi ve velkém podepisují petice na podporu či zrušení ČT. Tisíce lidí dnes vyjdou do ulic

Praha – V posledních dnech se velká pozornost soustředí na Českou televizi. Prezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu veřejnoprávní televizi kritizoval a nařkl ji, že není nestranná. Na jeho slova pak obratem zareagovali čeští umělci na předávání Českého lva. A do „boje“ se zapojili i občané.

Přidejte svůj názor 225 komentářů

Česká televize

Zeman ve čtvrtek v inauguračním projevu obvinil ČT, že se ve zpravodajství příliš přikláněla k TOP 09. Kromě televize Zeman obvinil i další média z pokusů o manipulaci veřejnosti a neobjektivnosti. Představitelé ČT jeho nařčení odmítli, útoky na nezávislost médií jsou podle nich nevhodné. Zemanovy útoky na novináře odsoudili i někteří politici.

V reakci na jeho slova podepsalo výzvu na podporu České televize (ČT), která vznikla mezi filmaři během příprav slavnostního předávání Českých lvů, 370 hostů slavnostního večera. Text výzvy přečetl na pódiu Rudolfina před začátkem přímého přenosu režisér Jan Svěrák.

Později se petice „Pět vět na obranu České televize“ objevila i na internetu. „Česká televize čelí v těchto dnech největšímu útoku na svoji nezávislost od dob takzvané Televizní krize v roce 2000.

Tento útok je veden ze strany konkrétních politiků a s nimi svázaných vlivových, podnikatelských a mediálních skupin. Zřejmým cílem tohoto tlaku je zničit nezávislost tohoto nejsilnějšího veřejnoprávního média a dostat jej pod přímou kontrolu, ať už jsou veřejně prezentovány jakékoliv zástupné důvody,“ píše se v petici.

Autoři petice také uvádějí, že útok na Českou televizi zároveň útokem na demokracii v České republice. „Vyzýváme všechny politiky a další veřejně činné osobnosti, aby se kategoricky postavili proti snahám likvidovat nezávislost České televize, tedy instituce, jež v naší zemi hraje zásadní roli nejen v oblasti zpravodajství, ale i sportu, kultury či podpory umělecké a filmové tvorby,“ píše se v petici, kterou na internetu podepsalo více než 5 tisíc lidí. Stejná petice se objevila i na jiné stránce, kde ji podepsaly necelé dvě tisícovky občanů.

Veřejnou výzvu na podporu svobody médií“ na sociálních sítích zveřejnili také studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Na facebooku se k ní přihlásilo asi 400 lidí.

Zároveň ale mezi lidmi kolují petice proti ČT. Jedna z nich nese název „Petice za zrušení televizního a rozhlasového poplatku“. Spuštěna byla už v roce 2015, od té doby ji podepsalo více než 5200 osob. Další petice nazvané „Petice za možnost zrušení, či omezení poplatků ČT“, „Petice za necenzurované a pravdivé vysílání ve veřejnoprávní televizi“ či „Česká televize škodí České republice“ podepsaly řádově stovky lidí.

Už dnes v 19:00 se také na Václavském náměstí bude konat demonstrace s názvem „Zemane-ČT nedáme! Demonstrace za zachování svobody slova a médií“, kterou svolala skupina aktivistů AUVA. „Bez svobodných médií není svobodná společnost. Útok znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana na media a svobodu slova v naší zemi, jehož se dopustil ve svém inauguračním projevu, znovu potvrdil dlouhodobý nebezpečný nenávistný útok na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na naší politiku a společnost. Zdá se, že prezident a jeho spojenci chtějí určovat, co je pravda a co lež a nesnesou kritický názor,“ uvádějí v pozvánce na akci organizátoři.

„Tento trend považujeme i s ohledem na nedávné události na Slovensku za nebezpečný. Vyjádření uvedené v inauguračním projevu Miloše Zemana pak považujeme za neospravedlnitelné. Chceme proto panu prezidentovi a dalším dokázat, že novinářkou obec (včetně nezastupitelné role veřejnoprávní televize a rozhlasu) a její práci jsme připraveni bránit. Bez této záslužné činnosti médií by naše společnost mohla rychle přijít o svou svobodu a názorovou pluralitu,“ dodávají svolavatelé akce.

Podle údajů na facebooku se akce v Praze zúčastní asi 5 tisíc lidí, dalších 20 tisíc projevilo zájem. Stejné akce, i když v menším měřítku, by se měly dnes večer konat také v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Táboře a Turnově.

Vstupte do diskuze (225)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je to úplně jinak, než se říká! Tragická zpráva vyvolala konflikt mezi…

20.06.2018 13:59 Praha - Rodinu Okamurových zasáhla smutná zpráva. Tatínek Hayata, Tomia a Osamu Okamurových, který…

V Egyptě mi všechno vyšlo. Budu vysmátý, chlubil se Kramný. Podle spolku…

20.06.2018 11:18 Praha - V kauze Petra Kramného existuje velké množství nesrovnalostí. Tvrdí to spolek Šalamoun,…

Úřad likviduje lidi bojující proti Babišovi? Aktivisté zuří kvůli pokutě…

20.06.2018 09:11 Praha - Podnikatel, který před loňskými parlamentními volbami prodával oblečení s nápisy…

Definitivně mu hráblo, to je krutý žert a dno. Okamura získal známého muže…

20.06.2018 08:44 Praha - Velký rozruch vyvolala na sociálních sítích zpráva, že předseda Národní rady osob se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama