Demonstranti vyzvali ministry Stropnického a Pelikána k řešení situace v severní Sýrii

Praha – Dnes v podvečer se před českým ministerstvem zahraničí sešlo několik desítek lidí. Šéfa české diplomacie Martina Stropnického a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (oba ANO) vyzvali k řešení tureckého postupu vůči Kurdům v severní Sýrii. 

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Sýrie

Organizátoři svolali demonstraci v reakci na mezinárodní výzvu k protestům, kterou vydaly kurdské organizace v souvislosti s ofenzívou turecké armády v oblasti Afrín. Aktivisté přečetli otevřený dopis ministrům s výzvou, aby politici „přestali mlčet a odmítli jednoznačně porušování mezinárodního práva a rezoluce OSN ze strany Turecka". Požadují, aby se zástupci české vlády zasadili za co nejrychlejší znovuvytvoření bezletové zóny nad severní Sýrií a aby zabránili dovozu českých zbraní do Turecka.

Zástupci aktivistů také vyzvali politiky k ochraně kurdského politika Sáliha Muslima, kterého v únoru krátce zadržela česká policie a o jehož vydání žádá Turecko. „Každému, kdo byť jen okrajově sleduje dění v Turecku, musí být jasné, že Sálihu Muslimovi by nebyl zajištěn spravedlivý proces," uvedli. Zásah policistů prověřovala na základě podnětu ministra vnitra Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle níž při zadržení nepochybili.

Organizátoři protestu uvedli, že Turecko vede proti Kurdům dlouhodobou vojenskou i politickou kampaň s jasným cílem potlačit jakékoliv snahy o kurdskou autonomii v Turecku i za jeho hranicemi. Aktivisté to pokládají za nepřijatelné a poukazují na to, že kurdské autonomní oblasti v Sýrii tvoří v regionu „ojedinělý ostrov demokratické, sekulární a rovnostářské společnosti".

Afrín ležící na severu Sýrie je hlavním městem stejnojmenné oblasti a baštou kurdských milicí YPG. Turecká armáda se před několika dny spolu se syrskými povstaleckými skupinami dostala za intenzívního bombardování na okraj města. Ofenzívu zahájila Ankara v lednu, a to s cílem vytlačit kurdské milice YPG, které považuje za teroristy napojené na Stranu kurdských pracujících působící v Turecku.

Podle Syrské organizace pro lidská práva už při ofenzivě zahynulo přes 200 civilistů, což Turecko popírá a tvrdí, že dělá vše proto, aby se boje civilního obyvatelstva nedotkly.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je to úplně jinak, než se říká! Tragická zpráva vyvolala konflikt mezi…

20.06.2018 13:59 Praha - Rodinu Okamurových zasáhla smutná zpráva. Tatínek Hayata, Tomia a Osamu Okamurových, který…

V Egyptě mi všechno vyšlo. Budu vysmátý, chlubil se Kramný. Podle spolku…

20.06.2018 11:18 Praha - V kauze Petra Kramného existuje velké množství nesrovnalostí. Tvrdí to spolek Šalamoun,…

Úřad likviduje lidi bojující proti Babišovi? Aktivisté zuří kvůli pokutě…

20.06.2018 09:11 Praha - Podnikatel, který před loňskými parlamentními volbami prodával oblečení s nápisy…

Definitivně mu hráblo, to je krutý žert a dno. Okamura získal známého muže…

20.06.2018 08:44 Praha - Velký rozruch vyvolala na sociálních sítích zpráva, že předseda Národní rady osob se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama