Rok 2017 skončil. Celý svět má oficiálně rok 2018

Praha - Bujaré veselí, ohňostroje, ale i zranění a úmrtí doprovázely na celém světě oslavy příchodu nového roku. Ten kvůli časovým pásmům trval 26 hodin a skončil teprve dnes ve 13:00 SEČ.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tradiční ohňostroj v Sydney

Majestátní podívanou připravili oslavujícím v Sydney či v Dubaji, na newyorském Times Square přivítal rok 2018 při teplotách hluboko pod nulou skoro milion lidí. V Londýně byly během oslav na různých místech ubodány čtyři osoby, v Německu při neopatrné manipulaci s petardami zahynuli dva lidé.

Nový rok jako první přivítali v neděli v 11:00 SEČ v ostrovním státě Samoa a na tichomořském Vánočním ostrově (Kiritimati). Jako poslední na planetě se s loňským rokem rozloučili dnes ve 12:00 SEČ obyvatelé Americké Samoy, ale oficiálně rok 2017 skončil o hodinu později na Bakerově a Howlandově ostrově v Tichém moři, které jsou neobydlené.

Největší oslavy se tradičně konaly ve velkoměstech. Zatímco v Sydney rozzářil nebe nad operou půlnoční ohňostroj, v Dubaji vytvořili rekord v největší laserové show na jedné budově - mrakodrapu Burdž Chalífa. Za přísných bezpečnostních opatření lidé slavili také v evropských metropolích Berlíně, Paříži či Londýně.

Na newyorském náměstí Times Square se navzdory teplotám, jež klesly až k minus 12 stupňům, sešlo k tradičnímu sledování klesající kaleidoskopické koule kolem milionu místních i turistů. O hudební doprovod se postarala mimo jiné Mariah Careyová. V Las Vegas, kde v říjnu zabil střelec 58 účastníků koncertu, na oslavy dohlížely početné policejní hlídky.

Silvestra tradičně využila i řada státníků, aby popřála obyvatelům své země vše nejlepší do nového roku. Kancléřka Angela Merkelová slíbila Němcům stabilní vládu, francouzský prezident Emmanuel Macron vyzdvihl důležitost Evropské unie, ruský prezident Vladimir Putin vyzval k větší soudržnosti mezi generacemi. Papež František varoval před "banalitou konzumu" a vyzval k modlitbám za uprchlíky.

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa bude rok 2018 "úžasný a fantastický", mimo jiné bude prý pokračovat růst na burze a podniky budou dál přicházet do USA.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Drahoslav Makovička, autor scénářů k filmu Anděl s ďáblem v těle a…

16.08.2018 21:09 Jihlava - V pondělí zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička. Bylo mu 90 let. Makovička…

Díky kratší rodičovské má víc matek lepší práci i výdělky

16.08.2018 19:43 Praha - Kvůli možnosti zvolit si kratší rodičovskou dovolenou se v Česku zkrátila průměrná doba…

Klus se diví: Bojkot? Já nikoho k ničemu takovému nevyzýval

15.08.2018 10:55 Praha - Zpěvák Tomáš Klus se podivuje nad tím, jaké debaty se rozproudily kolem jeho osoby a jeho…

Píseň o Zemanově smrti? Hutka se vylíhl z vejce blbosti, krákal a pos*al…

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Praha - Před pár dny se o velký rozruch postaral známý písničkář Jaroslav Hutka. V písni „Miloš a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama