Minimální mzda se od 1. ledna zvýšila na 12.200 korun

Praha - Minimální mzda se ode dneška zvyšuje o 1200 korun na 12.200 korun. Zvedá se tak o 11 procent. Roste také státní příspěvek na mzdu či plat postižených pracovníků, a to z 9500 na 12.000 korun.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

CZK

Limit takzvaného náhradního plnění místo zaměstnávání pracovníků s handicapem se naopak snižuje. Zpřísňují se i pravidla pro nemocné nezaměstnané. Budou muset dodržovat stejný režim jako pracovníci na neschopence.

Podle údajů ministerstva práce za minimální mzdu pracuje asi 132.000 lidí. Nejnižší hodinový výdělek se z 66 korun zvyšuje na 73,20. Zvýšení minimální mzdy podle propočtů resortu práce podnikatele letos vyjde navíc na 3,1 miliardy a stát na 671 milionů. Na sociálním a zdravotním pojištění by ale mělo do státního rozpočtu přitéct o 1,28 miliardy víc.

Zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků s postižením mohou na zaměstnávání každého z nich dostávat od státu až 12.000 korun měsíčně místo nynějších 9500 korun. Navýšení částky má podle bývalé vlády Bohuslava Sobotky zabránit poklesu zaměstnanosti lidí s handicapem v době, kdy se mzdy zvedají. Zvýšení příspěvku by mohlo letos stát půl miliardy navíc.

Mění se také limit u takzvaného náhradního plnění, kdy místo zaměstnání povinného podílu postižených pracovníků mohou úřady a podniky odebrat zboží od firem s víc než polovinou zaměstnanců s handicapem. Dosud mohla chráněná dílna za každého svého postiženého pracovníka poskytnout zboží a služby v hodnotě do 36násobku průměrné mzdy, nově je to 28násobek.

Přísnější pravidla začínají platit také u nemocenské. Nemocní nezaměstnaní budou muset dodržovat stejný režim jako pracovníci, kteří jsou na neschopence. Budou muset například úřadu práce doručit příslušné tiskopisy a vycházky budou mít jen ve stanovených časech.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další známý umělec se posmívá Zemanovi. Nedělej ze sebe většího vola,…

19.06.2018 16:41 Aktualizováno Praha – Zpěvák Ondřej Ruml nepatří k těm umělcům, kteří by se často vyjadřovali k aktuální…

Zeman přijal "p*če" komunisty? Češi zasadili Hradu těžkou ránu

18.06.2018 22:29 Aktualizováno Praha - Česká lidová tvořivost je nekonečná a svědčí o tom i množství satirických stránek na…

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama