Politici platí Facebooku, aby se zviditelnili? Expert promluvil o tom, jak to chodí

Praha - Podle IT specialisty Petra Koubského je Facebook především stroj na peníze, který dává rovné šance každému, kdo zaplatí. Podle sociologa médií Václava Štětky je sociální síť obtížné regulovat v tom, komu může nabízet své služby.

Přidejte svůj názor

Facebook používají miliardy lidí

"Facebook je nepochybně účinným nástrojem politické komunikace. Nabízí přímý, efektivní a současně velmi levný způsob oslovování voličů. Z toho profitují zejména ty nové, alternativní politické strany. V současné době dochází k určité inovaci, protože Facebook sám se začíná nabízet politikům," říká v rozhovoru pro Český rozhlas sociolog médií Václav Štětka. 

"Jestliže Facebook poskytuje rovné šance každému, s tím upřesněním, že každému, kdo za to náležitě zaplatí, tak poskytuje i těm politickým silám, které se nám z našeho západního pohledu nelíbí," komentuje politické aktivity sociální sítě v rozhovoru také IT odborník Petr Koubský. Podle specialisty se dostáváme do sporu v tom případě, pokud jsou strany demokraticky zvoleny, ale jejich názory mohou společnosti škodit. Voliče právě osloví díky politickému marketingu na sociální síti. 

Václav Štětka je toho názoru, že je obtížné regulovat, komu má Facebook nabízet své služby a komu nikoli. "Lze ale ovlivnit řadu dílčích aspektů jeho fungování, například ohledně šíření dezinformací nebo přístupu k nenávistným projevům a ochraně soukromí," doplňuje sociolog.

Facebook má dle článku od agentury Bloomberg interní tým politických specialistů zaměřující se na marketing, který své služby nabízí komukoliv na světě, pokud za ně zaplatí. Bloomberg zmiňuje i úspěch strany německé Alternativy pro Německo (AfD), krajně pravicové strany, jež letos poprvé po volbách dostala do Německého spolkového sněmu, která podle pracovníků v kampani spolupracovala s týmem Facebooku. Článek zmiňuje i spolupráci s premiérem Indie Naréndrou Módím či kontroverzním filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem.    

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 11:41 Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama