Rozruch kolem Kroupovy reportáže o Agrofertu nekončí: V rozhlase se podepisoval dopis, ale nebyl zveřejněn, zlobí se novinář

Praha - Investigativního novináře Janka Kroupy se kvůli jeho reportáži o Agrofertu a následnému sporu se šéfem Českého rozhlasu René Zavoralem zastali i jeho kolegové. Jak poukazuje externí redaktor rozhlasu, sepsali řediteli otevřený dopis. Jenže ten nakonec nebyl zveřejněn.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Český rozhlas

Známý investigativní novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa se v jedné ze svých nedávných reportáží zaměřil na to, že koncern Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. V článku poukazoval na to, že nastupující premiér a někdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš v době, kdy byl ministrem financí, pobíral evropské dotace na půdu, která Agrofertu nepatří a ani ji nemá v nájmu. O reportáži se následně mluvilo na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu dne 29. listopadu.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na ní mimo jiné uvedl, že ho Kroupa nepřesvědčil, že zmíněná reportáž není „účelovým antibabišovským tažením". Vadí mu třeba to, že ke zveřejnění článku došlo v den, kdy měl šéf hnutí ANO Andrej Babiš schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, na které mu představil své kandidáty na ministry. Dodal, že s Kroupou i ředitelem zpravodajství Janem Pokorným  již „velmi bouřlivě“ o problému mluvil.

Moláček upozorňuje, že se pracovníci Českého rozhlasu svého kolegy Janka Kroupy zastali. „Ve čtvrtek jsem podepsal otevřený dopis kolegů z ČRo generálnímu řediteli Renému Zavoralovi na podporu reportéra Janka Kroupy,“ zmínil na svém facebookovém profilu novinář.

Dopis prý podepsal s tím, že bude zveřejněn a že on bude uveden jako jeden ze signatářů. Jenže to se nestalo. „Po nějakých jednáních uvnitř ČRo, jejichž podrobnosti neznám (jsem externí moderátor a v ČRo jsem od čtvrtka nebyl), ale zveřejněn nebyl,“ říká.

To podle něj není správné. „Jsem přesvědčen, že zveřejněn být měl, protože jde o závažnou věc veřejného zájmu týkající se veřejnoprávního média. Rozhodnutí autorů dopisu ale respektuji. Dopis není mým dílem a nebudu ho tedy zveřejňovat proti jejich vůli,“ řekl Moláček.

„Ale můj podpis byl aktem mé vůle a připojil jsem ho s tím, že jde - opakuji - o otevřený projev nesouhlasu s jednáním generálního ředitele. Neporušuji žádnou úmluvu, nikomu jsem neslíbil, že o svém podpisu nebudu mluvit (nikdo to po mě ostatně ani nechtěl). Odmítám dělat cokoliv tajně a netransparentně. Jsem novinář a vyznávám otevřenost, ne taktizování,“ vysvětluje žurnalista.

Navíc by se podle svých slov cítil opravdu divně, kdyby si o něm někdo myslel, že se za Janka Kroupu nepostavil. „Když jsem se dozvěděl, že se připravuje společné vyjádření podpory, pokládal jsem za nejvhodnější připojit se k ostatním. Jinak bych to za sebe udělal už dávno,“ dodal Moláček.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijal "p*če" komunisty? Češi zasadili Hradu těžkou ránu

18.06.2018 22:29 Aktualizováno Praha - Česká lidová tvořivost je nekonečná a svědčí o tom i množství satirických stránek na…

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Ohňostroje v Brně letos vidělo na 750 tisíc lidí

17.06.2018 09:16 Brno - Pořadatelé odhadují celkovou návštěvnost festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na 750.000…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama