Poprask kolem Kroupovy reportáže o Agrofertu pokračuje. Své si k tomu řekl i šéf Českého rozhlasu Zavoral

Praha – Jak jsme vás již informovali, Generální ředitel Českého rozhlasu čelí kritice za to, že si „došlápl“ na investigativního novináře Janka Kroupu kvůli jeho reportáži o Agrofertu. Zavoralovi se nelíbí mela, která se kolem reportáže a její kritiky strhla.

Přidejte svůj názor 133 komentářů

Ředitel ČRo René Zavoral

Šéf poukazuje na to, že médium veřejné služby, kterým Česká rozhlas je, by mělo každému měřit stejným metrem. „Český rozhlas tak činil v minulosti a v zájmu nás všech je, aby tak činil i do budoucna. Ne každému se líbí, že jsem veřejně kritizoval na zasedání Rady ČRo práci redaktora Janka Kroupy a dalších, kteří se podíleli na kauze údajně neoprávněného hospodaření Agrofertu na pozemcích bez jasného majitele. Udělal jsem to po pečlivém zvážení, protože chci, aby Český rozhlas byl i nadále médiem nezávislým a nestranným,“ vysvětluje věc ze svého pohledu šéf rozhlasu.

Kroupa napsal článek s názvem „Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Nemají majitele, přesto na ně holding pobírá dotace“, který zveřejnil server iRozhlas.cz. Zavoral v něm ale vidí určité problémy. Kroupa podle něj upozornil na závažný obecný problém a v tomto duchu se mu měl také důkladně věnovat. „Pokud by titulek například zněl: 'V České republice pobírají desítky firem neoprávněně dotace EU na zemědělskou půdu, je mezi nimi i Babišův Agrofert', nebylo by mu co vytknout,“ tvrdí Zavoral.

Věc podle něj měla být popsána ze všech stran, osloveni měli být ihned a s důkladnou přípravou odborníci a všechny dotčené orgány – od velkých zemědělských firem včetně Agrofertu, až po Ministerstvo zemědělství, Agrární komoru, Brusel a další. „Pokud je chyba v systému a týká se širokého počtu subjektů, není možné problém vztáhnout pouze na jednu společnost, byť je to společnost Andreje Babiše, veřejně činného člověka, o jehož konání má z tohoto důvodu právo veřejnost cokoliv vědět,“ píše Zavoral na svých stránkách.

Média veřejné služby by podle něj měla přinášet pestrost názorů a jejich pluralitu, dívat se na problém ze všech stran. „Upozornit na závažnou chybu v legislativě a obecný celospolečenský jev (ať už negativní či pozitivní) je zodpovědné a správné, avšak možná někdy méně zpravodajsky atraktivní. Čtenáře snáze zaujmeme tím, že celou složitou kauzu budeme personifikovat Agrofertem a Andrejem Babišem jako všeobecně známou osobností. Ptám se ale: Který z těchto postupů je správnější? Kterou cestou by měl Český rozhlas jít? Jsem přesvědčen, že tou, která je sice méně zpravodajsky 'senzační', ale za to společensky odpovědná,“ myslí si šéf ČRo.

„Věřím, že v dnešní době stále mám právo na to, mít svůj odborný názor, přestože si to některé zpravodajské servery, které se domnívají, že mají patent na pravdu, nemyslí,“ poukazuje Zavoral na některé kritické články. „Český rozhlas tady ale není od toho, aby někomu zatápěl a jiného adoroval. Jsme médium veřejné služby, které musí být nestranné a vyvážené, obzvláště v oblasti zpravodajství. Nikdy jsem také neváhal postavit se za každého zaměstnance, který dodržoval Zákon o ČRo, Kodex ČRo a další související normy, včetně vysokých standardů veřejnoprávní žurnalistiky.“

Dodává, že on - a ani nikdo jiný - nemá „patent na pravdu“. „Kolegy ze zpravodajství ani redaktora Janka Kroupu jsem nijak 'nezatratil'. Vyjádřil jsem jen pochybnost nad správností jejich počínání. Ke zmíněné kauze proto chci mít důkladnou odbornou a nezávislou analýzu kvantitativní a kvalitativní, budu žádat o stanovisko Etickou komisi. Je to postup zcela legitimní a stejně bych postupoval, pokud by se článek týkal kohokoli jiného – politika či nepolitika. Právo na rovný a nestranný přístup má totiž v naší demokratické zemi opravdu každý,“ dodává Zavoral.

Vstupte do diskuze (133)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Id*ot, kr*tén, d*bil. Bosák z ČT kritizoval při fotbalu Rusko, naštval tím…

17.07.2018 08:28 Praha – Sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák při závěrečném ceremoniálu fotbalového…

Rozhovor: Legalizace prostituce v Česku? Je to jen práce, holky jsou…

17.07.2018 08:16 Otázka prostituce v Česku je dlouhodobě jednou z nejkontroverznějších. Každá nová vláda ji řeší…

Hřebejk setřel Zaorálka kvůli spolupráci s komunisty: Chováte se zbaběle,…

16.07.2018 19:06 Aktualizováno Praha – Režisér Jan Hřebejk se nemilosrdně pustil do bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka …

Ostře sledovaná kauza v Moskvě: Ladislav Špaček se zastal Putina, Rusové…

16.07.2018 17:22 Aktualizováno Praha – Předávání medailí vítězům fotbalového mistrovství světa vyvolalo pořádný rozruch. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama