Okamura a Filip kritizují nákup vepřína v Letech, Herman jim poslal vzkaz o fašistech a komunistech

Praha - Místopředseda Sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura společně Vojtěchem Filipem z KSČM se ostře pustili do členů vlády, která je nyní v demisi, kvůli nákupu vepřína v Letech u Písku za několik miliónů korun.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.

Památník v Letech u Písku, který připomíná oběti romské genocidy na českém území, byl slavnostně odhalen tehdejším prezidentem Václavem Havlem v roce 1995. Nachází se v těsné blízkosti vepřína, který byl postaven na místě koncentračního tábora v 70. letech dvacátého století. Firma Agpi, jež farmu vlastní, se po několika letech dohodla s českým státem na tom, že stát vepřín od firmy odkoupí a následně jej zbourá, aby na něm mohl postavit jiný památník, který by připomínal oběti tábora.

Vláda letos v říjnu však odtajnila cenu, na které se po několika letech Agpi a český stát shodli. Firma dostane 450 miliónů korun, což vyvolalo mezi politiky ostrou debatu. Ministr financí v demisi Ivan Pilný, řekl, že očekával konečnou částku někde kolem 200 miliónů, což byl znalecký odhad. Drahý nákup kritizovali na sněmovní schůzi o státním rozpočtu na příští rok Tomio Okamura a předseda KSČM Vojtěch Filip. 

"Připomeňme vykoupení vepřína v Letech u Písku za více než půl miliardy korun, které má na svědomí vláda hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL, přičemž plány mají stát další stamiliony. A na co? To netuším, protože za více než 21 milionů korun v místě sběrného a pracovního tábora už památník stojí," kritizoval nákup Okamura při debatě o státním rozpočtu na příští rok.

"Za 450 milionů si nakoupíme podnik, abychom ho za dalších 200 milionů zlikvidovali. Tak já nevím, jestli máme 650 milionů na vyhození. Já bych těch 650 milionů chtěl vidět na tom, jak se například modernizuje nějaká nemocnice, nebo že dáváme ty prostředky například na výzkum a inovace," připojil se ke kritice Filip.

"To není německá, to je naše ostuda. A neměli bychom škudlit, když jde o to naši ostudu odstranit. To hyzdilo obraz českého národa a českou zemi dlouhá léta, i po sametové revoluci. Je nejvyšší čas, aby se tento vepřín odstranil. A bohudíky se to stane," hájil nákup vlády poslanec za TOP 09 Karel Schwarzenberg. 

Na kritiku Tomia Okamury a Vojtěcha Filipa reagoval i ministr kultury v demisi Daniel Herman (KDU-ČSL), když na svém twitterovém účtu napsal: "T. Okamura a V. Filip zpochybňují Lety. Jaký div, když fašisté romský koncentrační tábor založili a komunisté na jeho místě zřídili vepřín."

Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Id*ot, kr*tén, d*bil. Bosák z ČT kritizoval při fotbalu Rusko, naštval tím…

17.07.2018 08:28 Praha – Sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák při závěrečném ceremoniálu fotbalového…

Rozhovor: Legalizace prostituce v Česku? Je to jen práce, holky jsou…

17.07.2018 08:16 Otázka prostituce v Česku je dlouhodobě jednou z nejkontroverznějších. Každá nová vláda ji řeší…

Hřebejk setřel Zaorálka kvůli spolupráci s komunisty: Chováte se zbaběle,…

16.07.2018 19:06 Aktualizováno Praha – Režisér Jan Hřebejk se nemilosrdně pustil do bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka …

Ostře sledovaná kauza v Moskvě: Ladislav Špaček se zastal Putina, Rusové…

16.07.2018 17:22 Aktualizováno Praha – Předávání medailí vítězům fotbalového mistrovství světa vyvolalo pořádný rozruch. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama