Prasák, úchylné, masturbace. U Jílkové se řešilo obtěžování, diváci vypískali známé osobnosti

Praha - V minulých týdnech se stále častěji objevovaly příběhy žen a mužů, kteří se setkali se sexuálním obtěžováním. Byli obviněni především slavní herci a umělci, ale i politici a další lidé. Kampaň MeToo, která se v této souvislosti rozjela, se ale nevyhnula ani České republice. Jak jsme na tom se sexuálním obtěžováním u nás? O tom se diskutovalo v pořadu Máte slovo.

Přidejte svůj názor 67 komentářů

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

V pořadu vystoupili Pavel Blažek, poslanec ODS; Petra Jelínková, genderová odborná sekce Strany zelených; Jiří Adamec, režisér; Helena Skálová, místopředsedkyně České ženské lobby; Lenka Zlámalová, novinářka a Markéta Kutilová, novinářka, která zažila sexuální obtěžování.

Podle Zlámalové se v celé věci mísí "prasácké případy" a nevhodné narážky, které by žena měla umět překonat. Podle Jelínkové se občas objeví případy, které tak závažné nejsou, a závisí na tom, jaká je situace. Vidí rozdíl v tom, jestli jde o sáhnutí na koleno ze strany nadřízeného vůči zaměstnankyni, nebo mezi dvěma známými.

Podle Adamce je v jeho branži obvyklé, že se lidé objímají, líbají nebo poplácají, a nelze říct, kde přesně sexuální obtěžování začíná a kde končí. Podle Skálové ale začíná tam, kde dá druhá strana najevo, že jí to je nepříjemné. Adamec ale tvrdí, že kdybychom na ženy nesahali, tak se nikdy neoženíme.

Následně zavtipkoval, že se dozvíme, že manžel obtěžoval manželku o svatební noci, za což ho diváci vypískali. Adamec ale vysvětlil, že existuje nějaký první kontakt, nějaký impuls, který ale podle diváka z publika nemůže být fyzický. 

Podle Blažka má ale celá věc druhotný efekt. Pokud se má zaměstnavatel bát, aby ho jednou zaměstnankyně neobvinila, tak je lepší žádnou ženu nezaměstnat. A pokud se do práva zahrne jakákoliv zmínka o vztahu mezi mužem a ženou, tak se nebude moci muž na ženu ani podívat, seznámit se a vymřeme.

Kutilová ale tvrdí, že spousta mužů neví, co znamená ne. Podotkla, že se jí stalo sexuální obtěžování asi 25x. "Mně se stalo, že muž naproti mě vyndal penis a přede mnou masturboval," uvedla s tím, že nevěděla, jestli ji ten muž neublíží, tak ho nechala dokončit svou činnost.

Následně se diskuze stočila na téma, jestli je v pořádku vůbec natáčet ženské nohy. Podle Zlámalové na tom není nic špatného, a Blažek dodal, že jsou ženy, které se tak nechávají fotit a natáčet schválně. 

Podle průzkumu zažilo na pracovišti sexuální obtěžování 82 procent žen, na inspekci práce ale nepřišla dle Jílkové ani jedna stížnost. Podle sociologa Petra Hampla z publika je ale celá kampaň úchylná, a tvrdí, že veškeré mužské chování soutěží s obtěžováním. Na jednu strany totiž ženy naříkají, že muži jsou málo muži.

Dodal, že pokud herečka vleze do postele s producentem, tak se tomu říká u nás kariéra přes postel. Divačka z publika ale dodala, že to není v pořádku a milování a pracovní pohovor s tomu nesouvisí. Zlámalová dodala, že řada hereček si vybrala kariéru, nikoliv důstojnost. Nejsou tudíž oběti, protože si vybraly samy.

Adamec dodal, že budovat kariéru přes postel je v Hollywoodu naprosto běžná praxe. Existuje ale spousta skvělých a slavných hereček, které do toho nesklouzly. Podle Kutilové je však hranice tam, když muž dělá ženě něco, co se jí nelíbí. Skálová ale dodala, že to má každý různě.

Divačka z publika dodala, že se pohybuje mezi muži - alfa samci a nikdy se jí nic takového nestalo. Ženy se podle ní hlavně musí ozvat, že se jim něco nelíbí. Divák z publika následně uvedl, že se i on setkal s obtěžováním, ale z druhé strany, kdy žena zneužívala jeho. 

Adamec ale dodal, že to co je pro někoho sexuální obtěžování, je pro někoho pozornost. "Jak to ale poznáte dříve, než to zkusíte?" zeptal se. Divačka z publika ale upozornila, že někteří muži to zkouší proto, že jsou predátoři a testují, kam až mohou zajít. 

Jiná divačka z publika poté zmínila, že když muž na ženu sáhne, ona ho odmítne, ale cítí se ponížená a stydí se. Skálová ale přiznala, že ty hranice má každý jiný, lze ale usuzovat z náznaků, očního kontaktu a lidé by se vzájemně neměli osahávat.

Vstupte do diskuze (67)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kokořínsku hoří les, vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu

22.07.2018 19:18 Aktualizováno Praha - S požárem lesa bojovali od rána hasiči na Mělnicku. Kolem 12:50 se podařilo požár…

Kdo vydrží bez peněz? Nejotrlejší jsou učitelé a stavaři

21.07.2018 11:38 Praha - Bez pravidelného příjmu ze zaměstnanců vystačí nejdéle pracovníci ze stavebnictví a učitelé…

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 17:14 Aktualizováno Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama