Žantovský pro EZ: Zeman je nadále pro ČR neúnosný. Prezident musí ctít hodnoty demokratického a právního státu

ROZHOVOR - Už tento týden Češi půjdou k volebním urnám, aby rozhodli o novém složení Poslanecké sněmovny. Bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský v rozhovoru pro EuroZprávy.cz říká, že k volbám chodí vždy. Jak by ohodnotil končící vládu? A která témata jsou pro něj ve volbách důležitá? I na to jsme se jej ptali.

Přidejte svůj názor 183 komentářů

Michael Žantovský

Michael Žantovský (* 3. ledna 1949 Praha) je překladatel z angličtiny, tlumočník, psycholog, publicista, spisovatel, textař, politik a diplomat. Po revoluci v roce 1989 patřil k zakládajícím členům Občanského fóra, působil také jako jeho tiskový mluvčí. V roce 1990 se stal tiskovým mluvčím a poradcem prezidenta České republiky Václava Havla.

Ve volbách na podzim roku 1996 byl za ODA zvolen do Senátu, kde pracoval ve funkci předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. V období 2003 až 2009 působil jako velvyslanec České republiky v Izraeli. Od října 2009 do srpna 2015 byl velvyslancem ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Od září 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla.

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží. Jaký jste vy sám volič? Chodíte k urnám pravidelně?

Chodím k urnám nepravidelně, někdy v pátek, jindy v sobotu. Ale chodím vždycky.

Jste věrný jedné straně, nebo se vaše preference s postupem času mění?

Snažím se být věrný stále stejným myšlenkám. Nemění se moje preference, ale politické strany.

Volební účast v Česku je poměrně malá. Řada lidí tvrdí, že nenašla nikoho, komu by hlas odevzdala, další si myslí, že jejich hlas nic nezmění. Jak důležité podle vás je, aby Češi opravdu k volbám chodili? Máte nějaká argument, který by je mohl přesvědčit?

Podle některých studií je volební účast nepřímo úměrná námaze, kterou musí volič vynaložit, aby hlasoval. Protože voliči extrémních stran si od politické změny slibují více než voliči středových stan a jsou tudíž ochotni vynaložit více energie, prospívá nízká volební účast spíš extrémům. Vlastní zodpovědnosti si však člověk musí být v první řadě vědom sám.

Objevily se například hlasy, podle kterých by měla být volební účast povinná. Tuto myšlenku podpořil například prezident Miloš Zeman. Co si o takovém nápadu myslíte vy?

Zodpovědnost nelze nahradit povinností.

Existuje nějaký moment spojený se současnou vládou či vládní koalicí, na který budete ještě dlouho vzpomínat – ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?

Dojemné vyjádření ústavních špiček v čele s prezidentem oddanosti lidové Číně se hned tak nezapomíná.

Jak obecně hodnotíte uplynulé čtyři roky? Pokud byste měl práci politiků ohodnotit jako ve škole, jako známku by od vás dostali?

Přese všechno si vláda nevedla nejhůř. 2- by byla moje známka.

Průzkumy naznačují, že volby vyhraje hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Toho Sněmovna nedávno vydala k trestnímu stíhání. Vadilo by vám osobně, kdyby se premiérem stal trestně stíhaný politik?

Nejvíc mě u Andreje Babiše vadí kombinace politické, ekonomické a mediální moci. To by mi vadilo, i kdyby byl něco mezi Janem Husem a Václavem Havlem, což opravdu není.

Strany před volbami tradičně slibují hory doly. Existuje nějaké téma, která je pro vás v nadcházejících volbách naprosto zásadní?

Naprosto zásadní je pro mě zůstat věrný myšlenkám, které vedly boj za svobodu proti komunistické diktatuře a za návrat do rodiny demokratických a civilizovaných států. Až na výjimky to však dnešní strany moc nezajímá. Místo toho slibují koblihy nebo pušky, případně obojí.

Některé strany lákají voliče na referendum o czexitu, jiné na odmítnutí či přijetí eura. Otázka další budoucnosti České republiky v Evropské unii je obecně velkým tématem. Umíte si představit, co by se stalo, kdybychom blok opustili, nebo do něj vůbec nevstoupili?

Kdybychom do Evropské unie nevstoupili, byli bychom dnes na tom v lepším případě jako Makedonie, v horším jako Bělorusko. Proto bychom si měli dvakrát rozmyslet, než bychom EU opustíme. Ale není to jen náš problém, EU se musí radikálně reformovat, jinak neuspěje.

Brzy nás čekají také volby prezidentské. Objevila se celá řada kandidátů, kteří chtějí vyzvat Miloše Zemana. Podle průzkumů by ale stávající prezident první kolo volby s převahou vyhrál, a to i díky hlasům voličů hnutí ANO. Může ho podle vás někdo ve druhém kole opravdu překonat?

Máte asi jiné průzkumy, než jsem viděl já. Většina voličů dává přednost Drahošovi před Zemanem a rozdíl je čím dál větší. Zeman je nadále pro ČR neúnosný.

Jiřímu Drahošovi či Michalu Horáčkovi někteří lidé vytýkají, že nemají politické zkušenosti a tudíž se na hlavu státu nehodí. Vadí by vám, že se hlavou státu může stát nepolitik? Jaké vlastnosti vlastně dle vašeho mínění prezident musí mít?

Prezident musí v první řadě ctít hodnoty demokratického a právního státu a dokazovat to i svým životem a prací. V případě Miloše Zemana to neplatí, v případě Jiřího Drahoše ano a v případě Michala Horáčka snad také. To, že na rozdíl od Zemana nebyli členy tří politických stran, není nezbytně na škodu.

Děkujeme za rozhovor. 

Vstupte do diskuze (183)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Ohňostroje v Brně letos vidělo na 750 tisíc lidí

17.06.2018 09:16 Brno - Pořadatelé odhadují celkovou návštěvnost festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na 750.000…

Českem projíždí unikátní autobus, propaguje vyšší příjmy

16.06.2018 14:29 Praha - Od dnešního dne jezdí Českem autobus, který je součástí evropské kampaně upozorňující na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama