Ukrajinský velvyslanec v ČR: Zemanova slova jsou projevem nefalšovaného cynismu. Ukrajinci jsou zabíjeni ruskými okupanty

Praha – Ke slovům českého prezidenta Miloše Zemana o Krymu se vyjádřil také velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis, který netají své znepokojení. Zároveň ale poděkoval Čechům, kteří vyjádřili podporu Ukrajině.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

Jevhen Perebyjnis je ukrajinský diplomat, jmenovaný na začátku roku 2017 prezidentem Petrem Porošenkem ukrajinským velvyslancem v České republice.

Zeman v projevu v Radě Evropy, že ruská anexe Krymu je hotová záležitost a že by Kyjev měl za anexi Krymu dostat nějaké kompenzace. Návrh označil za cynický. Kromě toho, že by se jeho země musela vyrovnat nejen se ztrátou svého území, ale také souhlasit s tím, že pronásledování Ukrajinců a krymských Tatarů na Krymu ruskými okupanty bude pokračovat.

„Na Ukrajině bylo s pobouřením přijato  prohlášení prezidenta Miloše Zemana během jeho projevu 10. října 2017 na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Pokus nabídnout nejen ústupek  agresorovi, ale také legitimizaci anexe Krymu cestou „prodeje“ našeho území, je pro moderní Evropu naprosto nepřijatelný. Je těžké  uvěřit tomu, že tato slova  pronesl  prezident země, která trpěla Mnichovskou dohodou,“ uvedl velvyslanec v prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

„V době, kdy jsou tisíce Ukrajinců zabíjeni ruskými okupanty a desítky tisíc Ukrajinců a krymských Tatarů jsou stíhány okupačním režimem, tento návrh překračuje politický rámec a je projevem nefalšovaného cynismu. Ukrajina nikdy nebude prodávat své území, své hodnoty a svobodu,“ upozorňuje diplomat.

Zároveň ale ocenil přístup Česka jako celku. „Ukrajina si zároveň velice váží silné podpory a solidarity vlády České republiky a českého národa, které se projevují v konkrétních případech a praktickou pomocí. Výrazným příkladem je nedávná návštěva delegace Senátu České republiky v Donbasu,“ uvedl Perebyjnis.

„Chci poděkovat desítkám Čechů, často zcela neznámým lidem, kteří dnes nám vyjádřili slova podpory a... omluvy. Vím dobře, že miliony českých přátel jsou solidární s Ukrajinci v našem boji proti ruským agresorům a okupantům. Jinak to nemůže být v zemi, jejíž národ dal světu Václava Havla,“ vzkázal Čechům ukrajinský velvyslanec na Facebooku.

Diplomat také na sociálních sítích sdílel slova českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o tom, že Zemanův projev je v rozporu s českou zahraniční politikou a že k němu prezident neměl mandát od české vlády.

Vstupte do diskuze (58)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je to úplně jinak, než se říká! Tragická zpráva vyvolala konflikt mezi…

20.06.2018 13:59 Praha - Rodinu Okamurových zasáhla smutná zpráva. Tatínek Hayata, Tomia a Osamu Okamurových, který…

V Egyptě mi všechno vyšlo. Budu vysmátý, chlubil se Kramný. Podle spolku…

20.06.2018 11:18 Praha - V kauze Petra Kramného existuje velké množství nesrovnalostí. Tvrdí to spolek Šalamoun,…

Úřad likviduje lidi bojující proti Babišovi? Aktivisté zuří kvůli pokutě…

20.06.2018 09:11 Praha - Podnikatel, který před loňskými parlamentními volbami prodával oblečení s nápisy…

Definitivně mu hráblo, to je krutý žert a dno. Okamura získal známého muže…

20.06.2018 08:44 Praha - Velký rozruch vyvolala na sociálních sítích zpráva, že předseda Národní rady osob se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama