Odmítáte uprchlíky? Podle studie nejste xenofobové, tvrdí psychiatr Höschl

Praha - Psychiatr Cyril Höschl ocitoval výsledky jedné vědecké studie, podle níž tzv. odmítači uprchlíků nejsou xenofobové. Podle psychiatra jde naopak o lidi, kteří si svůj postoj vytváří na základě rozumové úvahy. Odmítači jsou dle studie pečlivější a svědomitější.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Výsledky studie představit psychiatr Cyril Höschl v rozhovoru pro Český Rozhlas Dvojka. Vědci pod vedením Jiřího Horáčka a Ladislava Kesnera z Národního ústavu duševního zdraví zkoumali postoje lidí k uprchlické vlně, která stále sužuje evropský kontinent. Konkrétně zkoumali názory tzv. vítačů a tzv. odmítačů uprchlíků. 

„Dívali se, co se děje v mozku a která centra se zapojují, když takový člověk vidí muslimského uprchlíka v nouzi na přeplněném člunu ve Středozemním moři, v uprchlických táborech nebo při srdceryvných scénách dětí v uprchlických táborech,“ vysvětlil psychiatr Höschl. 

„Design experimentu je poměrně složitý, ale výsledek je jednoduchý a poměrně překvapivý. Zaprvé nejde o xenofobii. Ti lidé, kteří uprchlíky odmítají, z nich nemají strach. Emoční centra nejsou aktivována. Jsou aktivovány čistě rozumové oblasti. To je čistá úvaha. Na pozadí není strach, ale názor. A názor není emoce. Názor si může udělat i počítač. Zkrátka za tím není emoce vyjadřovaná slovním základem fobia, strach," uvádí Höschl. 

Studie vytvořila také jakýsi modelový profil odmítače uprchlíků. Často se jedná o lidi, kteří jsou politicky orientováni spíše doprava, jsou to jedinci pečliví, svědomití a "víc hnidopišští než vítači". Navíc jsou oproti vítačům velmi zásadoví. Vítači jsou naopak velkorysí jedinci. Celá studie by podle psychiatra měla být zveřejněna již brzy.

A jak vědci daný výzkum prováděli? „Osobnostní rysy jako svědomitost se měří zavedenými a validizovanými osobnostními dotazníky, včetně dotazníků na neuroticismus. A to nejzajímavější, jestli se vám aktivují emoční centra, dělali v magnetické nukleární rezonanci. To je zobrazovací metoda, kterou je možné mapovat regionální aktivitu určitých oblastí v mozku.“ 

Čeští výzkumníci výsledky studie poprvé prezentovali na mezinárodní konferenci v anglické Cambridge, která se věnovala mentálnímu zdraví. „Názory se měřily tradičním postojovým dotazníkem, který umí do určité míry odhadovat i to, když některé postoje jen předstíráte,“ uvedl ještě psychiatr. 

Dalšími tématy rozhovoru byl také automobilový průmysl a etická rovina zavádění tzv. elektromobilů a samořiditelných aut. Ožehavou otázkou je to, kdo za případné nehody bude mít odpovědnost. Podle psychiatra bude také problematický přechod pro ty, kteří jsou zvyklí řídit, ale také pro ty, kteří mají problém s představou, že je veze něco, co nemá lidského řidiče. 

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 14:53 Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Id*ot, kr*tén, d*bil. Bosák z ČT kritizoval při fotbalu Rusko, naštval tím…

17.07.2018 08:28 Praha – Sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák při závěrečném ceremoniálu fotbalového…

Rozhovor: Legalizace prostituce v Česku? Je to jen práce, holky jsou…

17.07.2018 08:16 Otázka prostituce v Česku je dlouhodobě jednou z nejkontroverznějších. Každá nová vláda ji řeší…

Hřebejk setřel Zaorálka kvůli spolupráci s komunisty: Chováte se zbaběle,…

16.07.2018 19:06 Aktualizováno Praha – Režisér Jan Hřebejk se nemilosrdně pustil do bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama